OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

nokia N95

Pocit a dizajn

Nokia N95 nie je vôbec malým prístrojom. Papierovo. Jej rozmery sú 99 × 53 × 21mm a váha 120g. V ruke však tieto mierne vyššie parametre nepociťujeme. A keď si uvedomíme, koľko toho novinka ponúka je jej odpustené. V porovnaní s jej nepriamym predchodcom, modelom N80, je subjektívne menšia a ľahšia.

V druhom momente pri poťažkávaní zisťujeme príjemný materiál odolný voči odtlačkom a rôznym šmuhám. Takmer celoplastový model dopĺňa vrchná kovová časť. Nokia konečne zvolila kvalitnejší a hlavne pevnejší materiál výsuvnej časti (viď. Nokia 6280).

 

Celkovo však Nokia problém s výsuvnou časťou nedoriešila na 100%. Vrchná časť má aj v zavretom stave cca 1mm vôľu do všetkých strán a pri stláčaní klávesov pod displejom nastáva akési pnutie medzi oboma časťami a s tým spojené nepríjemné pazvuky. Zaujímavé je, že pri vysunutí nahor už vôľa zmizne. Ďalšou chybičkou konštrukcie je otieranie vrchnej časti o spodnú (v určitých bodoch).

Inak je dielenské spracovanie na výbornej úrovni. Všetko presne sedí, nehýbe sa, len niektoré plastové časti pri používaní vŕzgajú. Ale to je problém platových krytov. Všetky vŕzgajú.

Na prednej strane sa okrem veľkého displeja nachádza panel funkčných tlačidiel. Nad displejom nájdeme otvor reproduktora, snímač okolitého svetla a šošovku sekundárneho fotoaparátu. Hoci na zadnej strane toho veľa nie je, každého zaujme veľký strieborný kruh, v ktorom je zasadená šošovka 5-megapixelového fotoaparátu. Pod ňou je celkom silná LED dióda a nechýba pohyblivý jazdec na otvorenie/zatvorenie lamely krycej šošovku.

  

Používanie

Prístroj sa klasicky zapína na vrchnej časti viacfunkčným tlačidlom. Pri prvom zapnutí sa na displeji objaví sprievodca nastaveniami telefónu, internetu a e-mailu. Veľmi praktické.

Nokia N95 má nainštalovaný OS Symbian 9.1, v3.1 s FP1. Oproti predchodcom má viacero vylepšení ako napríklad web prehliadač, prepracovaný e-mailový klient, či opakovanie výročí. Do menu sa dostaneme klasicky, symbianovským menu tlačidlom. Na duhej strane je tlačidlo na rýchly prístup k multimediálnym aplikáciám. Je to akési druhé menu, v ktorom sú usporiadané najhlavnejšie „zábavné“ funkcie. Je plne personalizovateľné, takže majiteľ si môže vybrať a usporiadať programy podľa svojej chuti.

Ako býva zvykom u telefónov so Symbianom, menu je možné zobraziť ako maticu ikon alebo ako zoznam. Samozrejmosťou je preusporiadanie ikon podľa vlastného výberu. Nechýbajú témy, v tomto prípade štyri predinštalované, s možnsťou stiahnutia ďalších.

Telefón reaguje vcelku rýchlo, čomu napomáha aj ARM procesor s taktom 300 MHz. Jemne sa pozastaví pri zmene obrazovky z landscape do klasického módu a naopak. To je však prehliadnuteľné. Keďže ide o telefón s OS neukončené aplikácie ostávajú pracovať ďálej na pozadí. K nim sa dostaneme dlhším podržaním menu tlačidla. Na ukončenie aplikácií by mala postačovať klávesa „C“, no niektoré treba otvoriť a vypnúť cez menu konkrétnej aplikácie (napr. prehrávač hudby).

   

 Klávesnica sa delí na dve časti. Ovládaciu a alfanumerickú ukrytú pod vrchnou stranou. Funkčná časť klávesnice je usporiadaná do súvislého bloku 13 tlačidiel s päťsmerným krížovým tlačidlom v strede. Stláčanie všetkých klávesov je pohodlné, no sú dosť blízko pri sebe, čo môže spôsobovať majiteľom s hrubšími palcami menšie problémy.

Druhú časť klávesnice tvorí opäť blok tlačidiel, tentokrát alfanumerických. Sú dostatočne veľké, no osobne sa nám nezdá posledný riadok, ktorý je len pár milimetrov od spodného okraja telefónu. Stláčanie klávesov je trošku tuhé, ale nám to vyhovuje. Aspoň vieme, že sme niečo stlačili. Celkovo ovládanie Nokie N95 hodnotíme na výbornú. Podsvietenie je vcelku dobré, v tme sme s telefónom nemali absolútne žiadne problémy.

  

Po inverznom vysunutí sa nám ukáže stĺpec štyroch tlačidiel vzaliatych do jedného celku. Ich odozva je trochu netradičná, pretože sú pod akousi gumou. Trochu nám vadila prílišná blízkosť pri hornej strane vysúvacej časti a aj ich podsvietenie. Svoju funkciu plní, ale nevyzerá to vôbec pekne. Na ovládanie prehrávača poslúži aj stredové tlačidlo, čím sa naskytuje otázka potrebnosti tlačidiel na hornej strane.

Ďalšie klávesy nájdeme na pravej strane telefónu. Je tu kolískové tlačidlo hlasitosti/zoomu, tlačidlo na rýchly prístup do galérie a samozrejme dvojpolohové tlačidlo spúšte fotoaparátu. Tieto tri klávesy sa podsvietia len pri zapnutom fotoaparáte. Podsvietenie je postupné a pôsobí veľmi efektne.

Displej a foto

 Hoci Nokia zvolila „len“ rozlíšenie QVGA, je 2.6 palcový TFT LCD displej výborný. Čitateľnosť na slnku je taktiež skvelá. S týmto sme nemali vôbec problémy. Problémom môže byť jedine vyšší odber energie, ale aj toto Nokia vyriešila celkom dobre.

  

V menu máme na výber možnosť nastavenia jasu podsvietenia a časový limit osvetlenia (od 5s). Nechýba ani možnosť nastavenia veľkosti písma, či šetrič displeja. Podobne ako v predchádzajúcich modeloch aj tu nájdeme aktívny pohotovostný režim s možnosťou vlastného výberu zobrazovaných aplikácií.

 Hovor a telefónny zoznam

Telefonovanie je s novou Nokiou N95 možné na päť spôsobov. Prvý je bez vysunutia prednej časti, druhý s vysunutou prednou časťou, s hlasitým odposluchom, cez pribalený stereo headset alebo pomocou Bluetooth slúchadla (aj stereo). Prijať hovor je možné pomocou kontextového tlačidla pod displejom alebo vysunutím prednej časti. To je asi najpraktickejšie. Škoda ale, že hovor sa nedá zasunutím prednej časti aj ukončiť.

Zvuk z predného reproduktora je vcelku dobrý, rovnako ako zo stereo reproduktorov po stranách. Nokii N95 nechýba ani hlasové vytáčanie najnovšej generácie, tj. príkazy nie je potrebné nahrávať. Systém sám rozpozná váš hlas a vyberie najpravdepodobnejšie možnosti mien zo zoznamu. Zapnutie hlasitého odposluchu pri vytáčaní berieme u tohto telefónu ako samozrejmosť.

Veľmi podarená je aplikácia „denník“, v ktorej okrem hovorov nájdeme kompletnú správu o prístupe do sieťe GSM/UMTS, ale aj k WLAN sieti. Pri jednotlivých akciách je aj možnosť zobraziť konkrétne detaily.

  

Telefónny zoznam, ak ho možno ešte tak nazvať je proste dokonalý. K jednotlivým kontaktom je možné priradiť množstvo telefónnych čísiel, adries, e-mailov, web stránok, SIP, poznámok atď. Dokonca sme objavili položky ako deti, či manželka pre telefónne čísla rodinných príslušníkov danej osoby. Ale aj informácie o zamestnaní, pozícii, či mene asistenta! Nokia nielen pre manažérov odviedla kus práce.

 Okrem klasického volania v sieti mobilného operátora môžeme využívať aj internetové volania cez Wi-Fi. Stačí byť v dosahu Wi-Fi siete, mať nastavené potrebné údaje a je to. Okrem toho existuje aj niekoľko programov, ktoré po doinštalovaní nahradia obľúbený Skype.

    

Pripojenie k internetu

Konektivita je jedným slovom výborná. Na pipojenie nám štvorpásmový telefón (GSM 850/900/1800/1900 MHz) zo sieťových technológií ponúka HSCSD, GPRS, EDGE, UMTS a HSDPA (do 3.6 Mbps)! Okrem toho sa dokáže pripojiť k lokálnej WLAN sieti pomocou Wi-Fi modulu (802.11 b/g).

Veľkým plusom je automatické nastavenie všetkých internetových účtov tak v GSM/UMTS ako aj pri WLAN sieťach. Telefón rozpozná operátora a podľa toho nastaví dátové účty. Podobne funguje aj Wi-Fi, ktoré jednoducho vyhľadá okolité prístupové body, nastaví potrebné údaje a my môžeme spokojne surfovať. Pripojenie k WLAN sieti je priamo v aktívnom pohotovostnom režime takže sa k nemu nemusíme preklikávať cez menu.

 Prepracovaný je aj web prehliadač. Okrem iného ponúka veľmi užitočnú „minimapu“, ktorá sa po stlačení tlačidla 8 aktivuje. Takto si môžeme ovládacími tlačidlami nasmerovať výrez stránky kdekoľvek. Nechýba história, záložky, blokovanie pop-up okien, RSS čítačka alebo JAVA skript. Užitočné je aj nastavenie veľkosti písma od najmenšieho až po najväčie (päť stupňov). Stránku je možné zobraziť na šírku displeja, čím sa viac zprehľadní.

 Okrem klasického prehliadača v telefóne objavujeme aj samostatnú funkciu „hľadanie“. Ide o aplikáciu Yahoo! vyhľadávania. Je rozdelená na web stránky a hľadanie v obrázkoch. Táto aplikácia ponúka aj veľmi praktický prehliadač máp celého sveta. Podrobnejšie je však zmapovavaná len Európa.

V zložke „Načítajte!“ je niekoľko extra internetových funkcií na vylepšenie N95. Sú tu akési „extras“ pre pridanie niekoľkých vylepšení. „Podcast“, čo je vlastne vysielanie TV a rádia cez internet, Gizmo VoIP – aplikácia na internetové volanie, vyhľadávač a hry na stiahnutie.

V menu telefónu je aj položka „modem“, pomocou ktorej sa cez mobil pripojíme na internet. Zvláštne je, že na pripojenie k PC je použité len IrDa spojenie.

  

Výdrž batérie

V novinke je použitá batéria typu Li-Ion s kapacitou 950mAh (BL-5F). Podľa výrobcu by mala vydržať okolo 220 hodín v pohotovostnom režime alebo 6.5 hodiny telefonovania. Týmto nás výrobca sklamal asi najviac. Pri bežnom používaní nám telefón vydržal jeden deň. Pri náročnejších dňoch – používanie GPS a Wi-Fi, zapnuté Bluetooth, niekoľko hovorov, SMS a e-mailov, do 20 fotiek – sme museli nabíjať dva krát denne!

Príjemným prekvapením bol sieťový adaptér. Ten je extrémne malý. Nokia asi vedela, že majitelia budú nútení nosiť ho stále so sebou.

Resumé

Po dlhšom testovaní novej Nokie N95 sme prišli na niekoľko závažných chýb. Na 35astie pre Nokiu tie prekrývajú niekedy až dokonalé funkčné vlastnosti. Z nich spomenieme aspoň tie najhlavnejšie ako napríklad veľmi malé rozmery a hmotnosť vzhľadom na výbavu, nová konštrukcia, kvalitný displej, senzor okolitého svetla šetriaci batériu, podpora UMTS/HSDPA, Wi-Fi, Bluetooth 2.0 s A2DP, miniUSB konektor, 5 megapixelový fotoaparát, VGA natáčanie videa, FM rádio, stereo reproduktory, 3.5mm jack, ale aj kontroverzné GPS. Softvérovo má Nokia N95 navrch s podporou VoIP, kvalitným e-mail klientom, komplexným web prehliadačom, zmenou písma, či výborným Nokia PC Suite programom.

  

Chyby výrobcu, ktorých sa mohol skutočne vyvarovať nie je veľa, ale za prístroj v cenovej kategórii 25 000+ nemali byť takmer žiadne. Prečo napríklad nie je v balení microSD karta, alebo prečo zvolil tak slabú batériu s jednodňovou výdržou ostáva záhadou. Otázne je aj použitie veľkej kopresie obrázkov, 3.5mm konektoru na boku prístroja, rádia bez RDS, diakritiky pri T9, druhotriednych slúchadiel, čipu so slabou citlivosťou a jeho umiestnenie. Taktiež konštrukcia, ktorú Nokia akosi nevie zládnuť už pri predošlých modeloch nič prevratné okrem dvojstranného vsúvania nepriniesla. Okrem toho sa nám vôbec nepáči vysoká cena, za ktorú je možné kúpiť špičkové PDA.