OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Nokia N9

Po uvedení modelu N8 si Nokia urobila pomerne dlhú prestávku. Vyhla sa bezhlavému chrleniu jednej novinky za druhou a nový hlavný marketingový ťahúň prichádza až po viac ako roku. Potenciál je veľký, uvedenie s očakávaním sledoval takmer celý svet.
 
Dohady sa potvrdili, N9 nepracuje na operačnom systéme Symbian. Jadrom je MeeGo vo verzii 1.2 s kódovým označením Harmattan. K používateľskému rozhraniu tohto systému sa viaže niekoľko inovácií. Výrobca sa bude chváliť novým heslom „swipe“, ktoré znamená jednoduchý pohyb prstom cez displej. Jeho vykonaním sa z akejkoľvek pozície vrátime naspäť na domovskú obrazovku. 

Prvé demonštrácie ukazujú pomerne rýchle reakcie systému, stále však nepatria medzi špičku. Uvidíme, ako na tom budú finálne kusy. Druhou inováciou sú tri „piliere“ domovskej obrazovky. Centrálnu pozíciu obsadila ponuka, pripomínajúca podobu nového Symbianu. Posunutím smerom vľavo otvoríme panel upozornení, smer vpravo otvára ponuku multitaskingu.

    

ynovený bude sčasti aj dizajn. Je síce podobný predchádzajúcej N8, priniesie však výraznejšie hrany a najmä nový laminovaný displej. Ten vytvára zaujímavý efekt, rozhranie ako keby „plávalo“ po povrchu. V praxi si to jednoducho predstavíme, ak si odmyslíme súčasné výraznejšie zapustenie panelov. Displej používa technológiu clear-black, je multidotykový a mal by chrániť pred odtlačkami, jemnými škrabancami a odrazmi svetla. Pracuje s rozlíšením 480 × 854 bodov a jeho uhlopriečka dosahuje 3,9 palca.

Multimediálnej výbave dominuje osemmegapixlový fotoaparát s optikou Carl Zeiss, automatickým zaostrovaním a dvojicou LED diód. Nokia avízuje výborné snímky aj za horších svetelných podmienok a novinku označuje ako jeden z najlepších fotomobilov vôbec. Vcelku uveriteľné, vzhľadom na kvalitu, s ktorou prišla N8. Video zhotovuje vo vysokom rozlíšení 1 280 × 720 bodov s frekvenciou 30 snímok za sekundu.

Ako slušná sa javí aj dátová výbava. GPRS a EDGE je prítomné v triede 33, HSDPA prenosy dosahujú rýchlosť 14,4 Mbps a HSUPA prenosy 5,7 Mbps. Samozrejmosťou je Wi-Fi, žiaľ, zatiaľ sa nepotvrdila schopnosť vytvárania hotspotu a ani prítomnosť DLNA.

 

Dáta sa ukladajú do pamäte 16, respektíve 64 GB. Zaujímavá kombinácia, viac ale zaujme kapacita RAM – až celý jeden gigabajt. Procesor Cortex A8 je taktovaný na okrúhlu frekvenciu 1 GHz, čipset pochádza z dielne Texas Instruments. Nesie označenie OMAP 3630. Pri náročnej práci pomôže grafický akcelerátor PowerVR SGX530.

Z ďalších funkcií stojí za pozornosť najmä podpora NFC. Nokia sa dávnejšie dostala do povedomia používateľov bezplatnou hlasovou navigáciou Mapy, preto nechýba ani tu. Prítomný je TV výstup, HDMI a očakávame aj funkciu USB Host. V súvislosti s nepríjemnými aférami výrobcov HTC a Apple ohľadom zlej citlivosti na signál poteší polykarbonátové telo, ktoré by ju malo výrazne zlepšiť. Zamrzí neštandardný slot pre microSIM karty.

Nokia N9 bude dostupná v troch farebných vyhotoveniach – čiernej, magenta a cyan. Oficiálna cena zatiaľ známa nie je. Odhadujeme, že by sa mohla zmestiť pod hranicu 500 eur.