nokia N93i
Pocit a dizajn
Mladšia sestrička je konštrukčne na tom úplne rovnako. Dokonca by sa dalo povedať, že aj funkčne. Čo sa zmenilo najviac je aj najviac viditeľné. Ide teda o dizajn. Takmer všetko sa na zovňajšku novinky zmenilo. Niečo k lepšiemu, no niečo aj k horšiemu. Bohužiaľ.
Pozitínvou zmenou sú rozmery - 108 x 58 x 25mm a váha 163 gramov. Takto sa z obrovského telefónu multimediálneho počítača (N93) stal „iba“ veľký telefón multimediálny počítač. Suma-sumárum: pokles váhy o 17g, výšky o 1cm a hrúbky o takmer pol centimetra. Nejde teda len o kozmetické vylepšenia ako tomu bolo napríklad u sestričiek E61 a E61i.
Na ušetrenie hmotnosti je ako materiál stále použitý plast. Jedná sa o kaviltný tvrdený plast, no aj tak, kov je kov. Najmä po modeli N93 si mohla Nokia uvedomiť, že niektoré časti kov jednoducho potrebujú. Taká krytka kĺbu, ktorá má náchylnosť k pohybom a odieraniu sa. Inak je N93i spracovaná výborne. Okrem spomínanej krytky kĺbu nemáme voči továrenskému spracovaniu krytov absolútne nič.
Nedostatkom N93i by sme nazvali aj zrkadlovú prednú časť. Odtlačky kam oko dovidí... Okrem toho zrkadlový materiál spôsobuje aj nečitateľnosť malého OLED displeja. Asi každému z vás je jasné prevedenie kĺbu. Otváracia časť je uchytená na jedinom mieste, ktoré je kvôli tomu zosilnené a teda aj väčšie ako ostaná časť prístroja. Okrem toho jednobodobé uchytenie má veľký nedostatok v náchylnosti na vykývanie sa. Podobne je to aj v tomto prípade. Predná strana má obrovskú vôľu.
Na prednej strane zatvoreného prístroja objavujeme informácie o použitej optike značky Carl Zeiss. Na zrkadlovej časti je len logotyp výrobcu a v spodnej časti ukrytý malý infomatívny OLED displej, ktorý bez rozsvietenia nevidieť. Práve táto časť sa oproti N93 zmenila najviac. Už nie je taká „tučná“ a vyleštená (bez odtlačkov) vyzerá naozaj dobre a elegantne.
Na pravej strane telefónu multimediálneho počítača nájdeme niekoľko ovládacích prvkov – jemnú spúšť fotoaparátu s okruhovým ovládaním zoomu, malý joystick a dve tlačidlá na rýchlu voľbu vo fotografickom režime – a krytku slotu miniSD karty.
Ľavá strana má taktiež požehnane rôznych prvkov. Hornej strane kraľuje šošovka fotoaparátu. Pod ňou je dvojitá LED dióda a malé červené svetielko proti efektu červených očí. Pre lepší úchop pri fotografovaní je pod ňou trojica vystupujúcich pásikov. Okrem toho tu nájdeme aj IrDA port, krytku pop-portu, konektor nabíjačky a otvor reproduktora. Veľmi nám vadila spomínaná krytka. Plní síce funkciu krytia inak „škaredého“ pop-portu, ale je veľmi nepraktická. Po otvorení a pripojení príslušenstva zavadzia a máme obavu, aby sa pri častom otváraní nevylomila.
Ostatné strany prístoja pôsobia v porovnaní s vyššie opisovanými až nudne. Na hornej strane je len on/off tlačidlo a otvory stereo mikrofónu pre nahrávanie videí. Spodná strana ukrýva zapustené očko pre pútko. Na zadnej strane nie je nič. Takmer celá časť je vlastne krytom batérie. Odoberá sa až príliš ľahko na to ako dobre drží.
Po otvorení, ktoré je mimochodom nemožné jednou rukou, sa na nás doslova usmieva obrovský displej. Zaberá takmer celú prednú stranu. Nad ním je niekoľko prvkov. Okrem šošovky druhého fotoaparátu tu je aj snímač okolitého svetla, reproduktor a dve kontextové tlačidlá využiteľné len pri sklopenom a otočenom displeji. Pod displejom je kompletný názov novinky
Klávesnica dominuje celej spodnej strane. A hoci je veľká úspech nezožne (ale to až nižšie). Je vyleptaná do tenkej nerezovej platničky na štýl známej Motoroly RAZR V3. Na okrajoch tejto strany sú dva prvky na zabezpešnie ochrany displeja pred odtláčaním od klávesnice.
Displej a foto
Nokia N93i má displeje dva. Jeden informatívny, externý a druhý hlavný. Zaujali nás možnosti, ktoré nájdeme v nastaveniach externého dipsleja - upraviť farbu písma, svetlo informačnej LED diódy, animáciu pri zatvorení a tóny pri zatvorení a otvorení. Čitateľnosť na slnku však sklamala na plnej čiare. Lesklý povrch prednej strany v slnečnom počasí pôsobí ako zrkadlo. Mimochodom, 1.1 palcový OLED displej s rozlíšením 128 x 36 pixelov zobrazuje 65 tisíc farieb.
telefón multimediálny počítač, aby sme nestláčali klávesnicu, no tá vo fotorežime nefunguje (okrem červeného telefóniku a tlačidla menu).
Hovor a telefónny zoznam
S Nokiou N93i sa telefonuje dosť zvláštne. Predstavte si, že pri uchu držíte malú lopatku, ktorá má vyše 18cm a váhu cez 160 gramov. Pri dlhších rozhovoroch to naozaj nie je nič pohodlné. Ako väčšina súčasných telefónov aj tento má možnosť hlasitého odposluchu. Ten je možné zapnúť pred spojením hovoru. Prekvapil nás aj svojim výkonom. Naopak, mierne nás sklamalo bežné volanie. Konkrétne výkon reproduktora. V hlučnejšom prostredí je problém počuť druhú stranu.
Cez aktívny pohotovostný režim sa v sekunde dostaneme ku kontaktom, v ktorých vyhľadávame podľa prvých písmen mena alebo priezviska. Nechýba „denník“, v ktorom nájdeme kompletnú správu o volaniach za posledné dni. Telefónny zoznam, ak ho možno ešte tak nazvať, je skoro dokonalý. K jednotlivým kontaktom je možné priradiť množstvo telefónnych čísiel, adries, e-mailov, web stránok, SIP, poznámok atď. Okrem klasického volania v sieti mobilného operátora môžeme využívať aj internetové volania cez Wi-Fi. Stačí byť v dosahu Wi-Fi siete, mať nastavené potrebné údaje a je to.
Messaging
Ďalšou veľmi dobre spracovanou aplikáciou je textová komunikácia. Nokia N93i ponúka na výber SMS, MMS a e-mailovú komunikáciu. SMS editor ponúka 8 riadkov na písanie, pričom písmená sa odčítávajú nad správou spolu s počtom už napísaných SMS. Z SMS správy, ako pri „hlúpych“ telefónoch výrobcu, však MMS nevytvoríme. Uvítali sme funkciu, ktorá pri nechcenom stlačení červeného telefóniku uloží správu do konceptov. A to sa stáva dosť často, hlavne keď niečo mažeme. Rovnako ako SMS aj MMS editor ponúka 8 riadkov na písanie. Do správy je možné vložiť obrázok, zvuk alebo video. Maximálna veľkosť MMS správy je 300kB.
Pripojenie k internetu
Na pripojenie nám trojpásmový telefón multimediálny počítač (GSM 900/1800/1900 MHz) zo sieťových technológií ponúka GPRS, EDGE a UMTS. Rýchle HSDPA chýbajú, čo viacerí označujú za sklamanie. Nejedná sa síce o manažérsky, no ako inovovaná verzia modelu N93 (taktiež len UMTS) HSDPA mohla mať.
Multimédiá
V „médiách“ nechýba plnohodnotný audio a video prehrávač, galéria, flash player a služby internetu. Na prehrávanie videí slúži celkom dobre spracovaný program RealPlayer. Prehrávať sa dá aj na celý displej, nechýba možnosť pretáčania videa vpred alebo vzad. Filmový manažér vytvorí zaujímavé, niekedy až zábavné videá z tých, ktoré sme N93i natočili. Ukladá ich v pôvodnom formáte MPEG4 (MP4) takže si ich pozrieme aj v počítači. Na prácu s videom je tento model ako stvorený. V balení je TV kábel pre pripojenie N93i k TV (PAL/NTSC). Automaticky po pripojení vidíme na obrazovke to, čo s telefónom multimediálnym počítačom robíme. TV out funkciu mala aj N93, či známa multimediálna dáma – N95.
Galéria je spracovaná v klasickom štýle – foto & video v jednom. Prezeranie fotografií je rýchle, zobrazenie miniatúr však trvá dosť dlho. Nechýba možnosť zväčšenia na celý displej. Vtedy je to to naj. 50 MB internej pamäte na bežnú prácu postačuje, no pokiaľ chceme fotografovať, natáčať videá alebo počúvať hudbu bez pamäťovej karty sa nezaobídeme. Tá v balení ale našťastie už je. MiniSD karta s kapacitou 1 GB. V menu nenájdeme aj tri hry – System Rush, Snakes a Card Deck. Z aplikácií spomenieme ešte LifeBlog, s ktorým je možné vytvárať svoj vlastný blog na internete. Snímač čiarového kódu sa nám nepodarilo „rozchodiť“ ani po viac pokusoch.
Výdrž batérie
Najhoršia vlastnoť tohto modelu – batéria! Nevieme, či je to len týmto modelom, no Nokia použila batériu BL-5F s kapacitou 950 mAh (N93 mala 1100 mAh), ktorá proste energeticky náročný prístroj neutiahne. Udrží ho pri živote tak pol dňa aktívneho používania.
Resumé
Ako sme spomínali vyššie, kto si kúpi tento telefón multimediálny počítač, musí ho osloviť na prvý pohľad. Nás však neoslovil. Pekný dizajn štýlového zariadenia v sebe skrýva veľa funkcií, no je to viac o pocitoch ako o funkčnosti a hlavne praktickosti. Áno, má unikátny výklopný dizajn, výborný fotoaparát, Wi-Fi atď, ale...
Toho negatívneho je mnoho. Hlavne keď sa pozrieme na to, že Nokia N93i je inovovaná verzia pôvodnej N93. V tomto smere Nokia veľa neurobila. Zmenila len dizajn, ktorý je síce pekný, ale „múch“ je na ňom stále dosť – klávesnica, kĺb, zrkadlová predná časť atď. Z funkčnej stránky na N93i tiež veľa zmien nenájdeme. Operačný systém zaznamenal len niekoľko vylepšení, no stále je rovnako pomalý. Hardvérovo je na tom N93i rovnako ako sestrička bez „i“. A čo viedlo Nokiu k zmene batérie? Nevieme, ale krok vzad to bol poriadny. Čo nám chýbalo? Napríklad 3.5mm audio konektor, miniUSB konektor (namiesto pop-portu), či kov (na najnamáhavejšie časti).
Ale aby sme len nekritizovali musíme pochváliť spomínaný fotoaparát, s ktorým sa dajú robiť pekné fotky (porovnateľné s kompaktami). Video vo VGA kvalite tiež nenájdeme v každom telefóne, a už vôbec nie s takou kvalitou zvuku. Poteší aj prítomnosť Wi-Fi modulu, výborný displej, prepracovaný web prehliadač, TV výstup a bohaté príslušenstvo v balení.