OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

nokia N78

 Model N78 je veľmi zvláštny. Niektorí ho označujú za nástupcu veľmi úspešného modelu N73, no podľa nás tomu tak nie je. Ide skôr o štýlovo-multimediálny prístroj, pričom N73 bola skôr určená na prácu a multimédiá. Novinka má s ňou síce mnoho spoločného, ale podobne je na tom aj s modelom N82. A práve z tohto modelu akoby N78 vychádza. Technická výbava takmer identická (rozdiel len vo fotoaparáte), pričom zmenou prešiel operačný systém.

Pocit a dizajn

Novinka sa svojím dizajnom nepodobá ani na model N73, ani na N82. Samozrejme klasické „nokiácke“ rozloženie mu nemožno uprieť, ale už pri prvom pohľade vás musí zaujať zvláštna predná strana. Zvláštna, až tajomná je vďaka čiernemu lesklému plastu, ktorý skrýva popisky klávesnice a tak jediné čo vidíme je názov a hlavné ovládacie prvky v striebornej farbe.

 

Ako sme už naznačili v úvode, model N78 sa nám veľmi podobá na starší model N82. Aj rozmery majú veľmi podobné – N78 - 113 x 49 x 15mm vs. N82 - 112 x 50 x 17mm. Hmotnosť N78 klesla takmer na 100 gramov. Čo nám tu opäť chýba je pevný materiál – kov. Celý kryt telefónu je z čierneho plastu, ktorý vydáva nepríjemné zvuky a má aj určitú vôľu najmä v zadnej časti, ale aj pri stláčaní nedotykových funkčných klávesov. Oproti modelu N82 je to krok vzad. K tomu sa krásna štýlovka ešte aj krásne macká už pri letmom dotyku. Neostáva nič iné len leštiť a leštiť... a leštiť.

Po rozsvietení klávesnice už predná strana jasnejšie hovorí o tom, že výrobca využil celú plochu pod displejom na klávesnicu. Nad displejom je už klasicky šošovka fotoaparátu pre videohovory, snímač okolitého svetla, reproduktor a označenie typu prístroja. Z inak takmer jednoliatej prednej strany vyčnievajú len dva strieborné prvky ovládania a a štyri rady tenučkých klávesov.

Na zadnej strane nám niečo ale chýba. Okrem fotoaparátu zasadeného v striebornom oblom štvorci tu márne hľadáme jeho krytku. Šošovka je tak vystavená možným poškodeniam každodenného používania. Nad nekrytou optikou je aj veľký LED blesk. V spodnej časti tejto strany nájdeme ešte poistku krytu batérie, ktorým je vlastne celá zadná časť.

 

Na ľavej strane zhora nadol vidíme microUSB konektor, krytku slotu pre microSD karty, maličký otvor pre nabíjačku a jeden z dvojice reproduktorov. Prečo majú výrobcovia tendenciu dávať systémové konektory (microUSB, konektor nabíjačky) na stranu prístroja nevieme, ale stále sme tomu neprišli na chuť. Ešteže je audio konektor na správnom mieste - hore.

 

Výrobca stereo zvuk vyriešil veľmi zaujímavo. Druhý reproduktor je na druhej strane telefónu po diagonále, teda na pravej časti. Okrem neho tu výrobca umiestnil aj klasické prvky fotoaparátu – spúšť a ovládač zoomu/hlasitosti.

Horná strana je identická s N82, teda obsahuje tlačidlo ON/OFF a 3.5mm audio konektor.

  

Klávesnica

Tajomná klávesnica sa po inicializácii osvetlenia zobrazí v plnej kráse. Novinkou je použitie tzv. NaviWheel, známeho z modelu N81/N81 8GB, ktoré pracuje na princípe dotyku a dovoľuje pohyb v smere a proti smeru hodinových ručičiek. Ovládanie ale funguje aj klasicky, stláčaním päťsmerného stredového tlačidla. Efektné je, že pri nečinnosti telefónu vo vnútri tohto tlačidla v pravidelných intervaloch svieti info dióda. Ide o akési dýchanie. V prípade zmeškaných udalostí bliká o niečo častejšie. Mohla by ale aj výraznejšie.

Po jeho stranách vidíme dve funkčné klávesy. Tlačidlo na vstup do menu, ale aj korekčné C poputovalo na samotný dolný kraj klávesnice. Pri písaní správ si na to treba zvyknúť. Okrem zeleného a červeného „telefóniku“ tu výrobca umiestnil už známy kláves na vstup do multimediálneho menu. Toto a ovládacie tlačidlo vystupujú nad povrch.

a stláčanie ostatných funkčných klávesov nie je potrebná veľká sila, ale aj tak pri ich stlačení vŕzgajú. Druhým problémom je ich zasadenie do jedného ohybného bloku. To spôsobuje omylné stlačenie „telefónikov“ namiesto kontextových klávesov. Červený telefónik pritom zatvára otvorenú aplikáciu. Nepohodlné je aj stláčanie C-čka pri písaní jednou rukou. Chce to teda poriadny kus trpezlivosti a zvykania si.

 

Alfanumerickú časť tvorí štvorica tenkých pásikov vystupujúcich nad povrch. Tlačidlá sú veľmi úzke; na dlhé texty nie sú. Po chvíli z nich už bolia prsty a tí, ktorí ich majú hrubšie budú mať problémy aj pri samotnom stláčaní.

Klávesy na bočnej strane sú uspôsobené svojim funkciám. Spúšť fotoaparátu je riešená ako dvojpolohové tlačidlo s výbornou odozvou, jemnosťou a zdvihom. Rovnako je na tom aj dvojtalčidlo zoomu. Všetky tri klávesy sú podsvietené v prípade foto režimu. Dokonca aj tlačidlo ON/OFF prešlo pozitívnou zmenou a k jeho stláčaniu nemáme žiadne výhrady.

Displej a foto

Na veľký QVGA displej sme si už zvykli pri modeli N82. Jeho uhlopriečka 2,4 palca (cca  6,1 cm) je tak akurát. Samozrejmosťou je aj zobrazovanie 16.7 milióna farieb. Vykreslenie a podanie farieb, či kontrastu je výborné. Displej je aj na priamom slnku dobre čitateľný, čo u niektorých modeloch nebýva dobrým zvykom. V nastaveniach displeja nájdeme množstvo funkcií. Jas je možné nastaviť v niekoľkých úrovniach, veľkosť písma v troch, časový limit šetriča od 5 po 90 sekúnd, podobne aj limit osvetlenia displeja. S displejom spolupracuje aj snímač okolitého svetla.

 

Podobne ako v modeli N73, aj v tejto novinke výrobca použil 3.2-megapixlový CMOS snímač s autofocusom a LED bleskom. Ide teda o akoby slabší odvar modelu N82, ktorý disponuje 5-megapixlovým fotoaparátom. Vo Fínsku nezabudli ani na použitie optiky od známej spoločnosti Carl Zeiss s pevným ohniskom F2,8/4.6. Samozrejme s 3.2 megapixlovým fotoaparátom nespravíme také snímky ako s päťmegapixlom, no výsledné fotografie musíme pochváliť. V porovnaní s fotkami z N73 ide o mierny pokrok.

K fotoaparátu a samotnému foteniu sa dostaneme až po odblokovaní klávesnice. Už „oplakávaná“ krytka nám tu chýba. Fotoaparát pri dlhšom stlačení spúšte máme k k dispozícii do niekoľkých sekúnd. Novinke nechýba makro (10 - 60cm), vyváženie bielej, nočný režim, samospúšť, efekty (normálny, sépia, čiernobiely, negatív, živé farby), EXIF info, kompenzácia expozície (± 2EV), kontrast, ostrosť, režim snímania (auto, vlastné nastavenie, makro, portrét, krajina, šport, noc, nočný portrét). Trošku nás sklamal LED blesk, ktorý na výkon xenónu jednoducho nemá. Novinkou GPS telefónov poslednej doby je zaznamenávanie GPS polohy do EXIF dát – tzv. GeoTagging. N78 ho má tiež.

 

Pripojenie k internetu

Od Nokie N82 sa ani v tomto nový model nijako zásadne neodlišuje. Stále platí, že v súčasnosti je to jedno z najlepších možných pripojení do siete internet čo v mobile môžeme na Slovensku nájsť a aj používať. Na pripojenie nám štvorpásmová N78 (GSM 850/900/1800/1900 MHz) / (UMTS 2100 MHz) ponúka GPRS (trieda 11), EDGE (trieda 32), UMTS a HSDPA (do 3.6 Mbps). Okrem toho sa dokáže pripojiť k lokálnej WLAN sieti pomocou Wi-Fi modulu (802.11 b/g) s UPnP.

Automatické nastavenie internetových účtov je už samozrejmosťou – N78 rozpozná operátora a podľa toho nastaví dátové účty. Web prehliadač je zas o niečo lepší a prepracovanejší ako jeho predchodcovia.

 

Batéria

Výrobca implantoval do novej Nokie 1200 mAh Li-Ion batériu, čo je na telefón podobnej konštrukcie vysoká hodnota. Nokia N82 mala napríklad 1050 mAh Li-Ion batériu. Nokia N78 vďaka takto objemnej batérii vydržala na jedno nabitie vyše 3 dni a to pri vysokom zaťažení. Mnoho energie si z batérie berie silný procesor, GPS a samozrejme aj Wi-Fi a Bluetooth. Pri bežnom využívaní (u nás ako sekundárneho telefónu) vydržala na príjme takmer týždeň. Po internete sme však surfovali omnoho menej, Wi-Fi nebola stále zapnutá a rovnako ani Bluetooth. GPS sme tiež využívali len sporadickejšie.

Cena

Novinka je v predaji len niekoľko týždňov, pričom jej cena sa v internetových obchodoch pohybuje od 11 100 po 13 000 Sk. Zaujímavý rozptyl ceny. V predaji by mali byť tri farebné prevedenia - Lagoon Blue, Pearl White, Cacao Brown. V balení Nokie N78 nájdeme aj 2GB microSD kartu, mini, stereo handsfree, dátový kábel, CD a návod.

 

Konkurenciou je jej určite samotná Nokia N82, ktorej cenovka sa pohybuje ešte na nižšej úrovni ako cenovka dnešnej novinky. Silným konkurentom je aj Sony Ericsson C902i, ktorý ale nemá Symbian. Model G900 ho už ale má. Predáva sa však za mierne vyššiu cenu. Samsung má v rukáve esá ako slider model U900, či Symbianom vybavenú G810. LG sa do súboja o priazeň zákazníka môže zapojiť s modelom KU990. Motorola už dávno nič podobne vybavené nepredstavila. Kvázi konkurenciou môže ale byť posledný model ZN5, ktorá ale nepodporuje siete tretej generácie. Pochváliť sa môže jedine štýlovým dizajnom a 5-megapixlovým fotoaparátom. Zabudli sme spomenúť, že všetky modely konkurencie, o ktorých sme písali majú okrem iného aj 5-megapixlový fotoaparát.

Resumé

Nokia N78 nás sklamala hlavne materiálom, ktorý ,aj keď sa typu telefónu veľmi hodí, jeho neustále leštenie nie je ani zábavné, ani funkčné. Ktovie ako by vyzeral telefón po roku používania. K tomu keď sa pridajú vŕzgajúce časti a nepresné stláčanie funkčných klávesov je odradzujúcich chýb dosť. Drobných chybičiek krásy ako slabé slúchadlá, nepohodlné klávesy alfanumerickej časti, či pomalšia galéria nie je mnoho, ale aj tie môžu ovplyvniť názor budúceho majiteľa.

Potešil nás však dizajn, nový operačný systém, ale aj vyspelá hardvérová výbava. Kvalitné možnosti pripojenia na internet (HSDPA/Wi-Fi), dobrý fotoaparát, výborný displej, či silná batéria sú tým hlavným, čo novej Nokii nemožno uprieť a stojí za kúpu. Vcelku rýchly systém aj vďaka silnému procesoru, rýchle GPS, akcelerátor, stereo reproduktory, Bluetooth s A2DP, 3.5mm audio konektor priamo v telefóne, FM rádio s možnosťou vysielania, či 2 GB microSD karta v balení, sú ďalšie pozitívne vlastnosti, ktoré N78 so sebou prináša.