OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

nokia 6120 Classic

Pocit a dizajn

Keď sa na novú Nokiu 6120 Classic pozriete pomyslíte si, že sa jedná o obyčajný telefón bez operačného systému. Najskôr sme si to mysleli aj my. Pri frekvencii telefónov jednoducho občas zabudneme aký telefón máme v rukách. Sme proste zvyknutí, že smarphony boli, sú, ale snáď už nebudú veľké a ťažké „škatule“. Nová Nokia je živím dôkazom.

 

Maličký smartphone s rozmermi len 105 x 46 x 15 mm a váhou 89g nikoho nenechá na pochybách, že sa jedná o najmenší a najľahší smartphone na trhu. Nám sa do rúk dostalo jeho čierne prevedenie. Na trhu bude 6120 Classic aj v striebornej farbe. Elegantný telefónik je v kombinácii čiernej a striebornej farby.

Nokia 6120 Classic je klasickej konštrukcie. Jemne sa podobá na nedávno predstavené modely 2630 alebo 3110 Classic. Oba telefóny sú však „hlúpe“, teda nemajú otvorený operačný systém. Nokia 6120 Classic je teda výnimočná v portfóliu fínskeho výrobcu. Škoda len, že je celoplastový. Konštrukčne je síce na dobrej úrovni (miernu vôľu má len kryt batérie), no je z vysokolesklého materiálu. Asi ani nemusíme hovoriť o tom ako na ňom vidno každučký odtlačok, či šmuhu.

 

Na prednej strane je klasicky umiestnený displej a klávesnica. Tá je uspôsobená na prácu s OS. Displej by mohol byť o trošku väčší, miesto by sa ešte našlo. Nad displejom je logotyp výrobcu, otvor reproduktora so strieborným lemom a malá kamera na videohovory, taktiež lemovaná strieborným pásikom.

Na ľavej strane nájdeme len veľkú mriežku reproduktora a krytku slotu pre microSD karty. Na pravej strane sú tri tlačidlá – „plus“ + „mínus“ a špúšť fotoaparátu. Spodnú stranu tvorí trojica konektorov. Praktický miniUSB konektor a 2.5mm audio jack dopĺňa konektor nabíjačky. Nokia konečne upúšťa od klasických pop-portov. Na hornej strane je len tlačidlo on/off s viacerými funkciami.

Zadná strana je o niečo zaujímavejšia. Na kryte batérie je vyvýšený pásik kvôli ochrane poškriabania zadnej časti. V hornej časti je šošovka fotoaparátu v striebornom obdĺžniku. Nad ním je malá LED dióda na prisvetlovanie. Kryt batérie tvorí asi 2/3, má miernu vôľu (asi 1mm), ale odoberá sa veľmi jednoducho. SIM kartu drží posuvný pliešok takže s vkladaním/vyberaním nie sú žiadne problémy.

 

Používanie

V Nokii 6120 Classic je inštalovaný novší OS Symbian 9.2 s FeaturePack1. Čo to znamená v praxi? Procesor ARM 11 s taktom 369MHz a 64 MB RAM pracuje so systémom rýchlejšie, telefón nemá taký problém pri prechode medzi aplikáciami. Zmenil sa aj vzhľad menu, ale len mierne - v hlavnom menu sú spustené aplikácie označené malým modrým krúžkom, pribudli dve 3D menu, viacero samostatných budíkov, automatické blokovanie a zhasínanie displeja, nový web prehliadač s RSS čítačkou atď.

S novinkou sa teda pracuje veľmi dobre a rýchlo. Nie je to žiadna stíhačka, ale nemá problém ani pri viacerých spustených aplikáciách (záleží aj na ich náročnosti na pamäť RAM). Menu je takmer identické s predchádzajúcimi Symbian telefónmi. Nechýbajú samozrejmosti ako takmer plná personalizácia (vzhľad menu, premiestňovanie ikon, pridávanie nových...), či aktívny pohotovostný režim.

Klávesnica je kameňom úrazu tohto telefónu. Ako si môžete na všimnúť na obrázkoch, ovládacia časť je veľmi malá. Vyvýšený je len ovládací štvorček a tlačidlá „menu“ a „C“. Tie sa však stláčajú veľmi problematicky. Ľudia s väčšími prstami budú mať ešte väčší problém. Taktiež sa nám často stávalo, že pri stláčaní kontextových tlačidiel sme omylom palcom stlačili aj ovládací štvorček.

Alfanumerická časť na tom nie je oveľa lepšie. Tlačidlá sú dosť malé, ale dá sa na ne časom zvyknúť. Tu sa nám už nestávalo, že sme stlačili dve tlačidlá spoločne. Celkovo je klávesnica dosť tuhá, čo sa nám zdalo byť pozitívne, ale aj dosť hlučná.

Tlačidlá na pravej strane sú z mäkkšieho plastu a nerobia až taký hluk. Kolískové tlačidlo hlasitosti má dostatočný výstup a stláča sa dobre, aj keď trošku ťažko. Spúšť fotoaparátu je zasadená až príliš hlboko. Biele podsvietenie klávesnice je rovnomerné bez nejakých väčších chýb. Ovládacia časť je podsvietená farebne podľa farby tlačidiel. Zaujímavé na tejto klávesnici je, že tu chýba tlačidlo „ceruzka“ a nemá ani vstup do rýchleho menu.

Displej a foto

Nokia do tohto modelu implantovala dvojpalcový TFT LCD displej s QVGA rozlíšením a zobrazením 16.7 milióna farieb. Na slnku je viditeľnosť nadpriemerná. Rovnaký displej nájdeme aj v modeli 6300, kde je však ukrytý pod zrkadlovým sklíčkom a tak dostatočne nepredviedie svoje schopnosti. V nastaveniach displeja nájdeme množstvo možností nastavenia. Jas je možné nastaviť v niekoľkých úrovniach, veľkosť písma v troch, časový limit šetriča od 5 po 90 sekúnd, podobne aj limit osvetlenia.

 

Fotoaparát nesie označenie 2 megapixely, ale chýba mu množstvo v súčasnosti už bežných funkcií. Nenájdeme tu autofocus a ani makro. Fotografie telefón tiež dosť značne komprimuje. Maličká LED dióda veľa svetla nenarobí. V tme je teda fotoaparát takmer nepoužiteľný. Rovnako je to aj v slabo osvetlených miestnostiach. Chybou fotoaparátu je aj pomalá odozva. Pri fotení trvá ešte približne sekundu, kým sa fotený obraz uloží. Pokiaľ pohnete rukou uloží sa len machuľa. Výsledok fotografovania si môžete pozrieť nižšie.

Potešujúca je informácia o QVGA rozlíšení videa. V dobrých svetelných podmienkach sa s ním dajú natočiť celkom pekné videá. Videá sa ukladajú vo formáte MPEG4 takže ich prehráme aj na počítači. Na videohovory poslúži VGA fotoaparát (QVGA video) nad displejom.

 

Hovor a telefónny zoznam

S novou Nokiou 6120 Classic sa telefonuje výborne. Maličký a ľahký telefón neťaží ani pri dlhších telefonátoch. V hlučnejšom prostredí bol mierny problém, pretože kolískové ovládanie je dosť tuhé. Treba si naň zvyknúť. Výkon reproduktora pri hlasnom odposluchu bol veľmi dobrý. Ani pri vyššej hlasitosti sme nezaregistrovali žiadne nedostatky. S dodávanými stereo slúchadlami sa telefonuje tiež príjemne, len zvuk je dosť „plechový“. Nevýkonné slúchadlá dostatočne neprekreslujú hĺbky. Naopak výšky sú im veľmi blízke.

Telefónny zoznam je ako v každom telefóne s novším Symbianom 9.2. Do zoznamu tak môžme uložiť takmer čokoľvek. Od mena, priezviska, viacerých telefónych čísiel, adries, e-mailov tu nájdeme aj stredné meno, titul, prezývku, pager, DTMF, VoIP čísla, číslo na manželku, deti atď. Možnosti sú naozaj široké.

V zozname je možné vyhľadávať podľa prvých písmen bez ohľadu na meno, či priezvisko. Denník hovorov je rozdelený na posledné hovory, trvanie hovoru, paketové dáta a všetky udalosti (volanie, dáta, SMS...). Posledné hovory sú zas rozdelené na prijaté, neprijaté a volané čísla. Trvanie hovoru je veľmi prepracované. Všetky údaje sú prehľadne usporiadané.

 

Pripojenie k internetu

Konektivita je jedným slovom výborná. Na pripojenie nám štvorpásmový telefón (GSM 850/900/1800/1900 MHz) zo sieťových technológií ponúka HSCSD, GPRS, EDGE, UMTS a HSDPA (do 3.6 Mbps). Jediným záporným detailom môže byť absencia Wi-Fi modulu. Toto však od maličkého telefónu ani neočakávame. Veľkým plusom je automatické nastavenie všetkých internetových účtov. Telefón rozpozná operátora a podľa toho nastaví dátové účty.

Prepracovaný je aj web prehliadač. Okrem iného ponúka veľmi užitočnú „minimapu“, ktorá sa po stlačení klávesy „8“ aktivuje. Takto si môžeme ovládacími tlačidlami nasmerovať výrez stránky kdekoľvek. Nechýba história, záložky, blokovanie pop-up okien, RSS čítačka alebo javaskript. Užitočné je aj nastavenie veľkosti písma od najmenšieho až po najväčie (päť stupňov). Stránku je možné zobraziť na šírku displeja, čím sa viac zprehľadní. V zložke „Načítajte!“ je niekoľko extra webových funkcií na vylepšenie telefónu.

 

Cena

Nokia 6120 Classic je na našom trhu už niekoľko týždňov. Cena sa pohybuje od 8900 Sk po viac ako 10 000 Sk, v závislosti od predajne (online shop/kamenný obchod).

V balení sa nachádza telefón, nabíjačka, batéria, headset, miniUSB kábel, CD so softvérom pre PC a príručky. Škoda, že tu nenájdeme žiadnu microSD kartu.

 

Batéria

Podľa fínskej Nokie by mala novinka vydržať 200 hodín v pohotovosti alebo 3 hodiny hovoru. Nám sa podarilo s aktívnejším používaním dosiahnuť výdrž do 5 dní. Nemali sme však stále zapnuté Bluetooth a šetrili sme aj na displeji.

Resumé

Čo povedať na záver? Nokia nasadila latku veľmi vysoko. Maličký telefón je veľmi šikovný, praktický na nosenie (aj pre dámy), má nadpriemernú výbavu a zvláda aj všetky dátové prenosy v mobilných sieťach.

Ako na to odpovedá konkurencia? V súčasnosti nevieme o žiadnom telefóne, ktorý by mohol Nokii 6120 Classic konkurovať. Svojou cenou a výbavou jednoducho má šancu stať sa najpredávanejším smartphonom na trhu. Stačí ak ho niektorý z operátorov pridá do svojej akciovej ponuky.

 

Ale aby sme model 6120 Classic len neospevovali je potrebné povedať si aj jeho záporné stránky. Prvou a najvýznamnejšou je klávesnica. Je malá! Asi až príliš. Časom sa dá na ňu zvyknúť, ale ľudia s hrubšími prstami nemajú takmer šancu. Druhým negatívom je fotoaparát. Fínska Nokia mohla použiť aspoň autofocus, či kvalitnejší čip. Za nedostatok by sa dala označiť aj absencia Wi-Fi modulu. Ďalšími nedostatkami sú len drobné „chybičky krásy“, ktoré môžeme ospravedlniť nízkou cenou.