OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

nokia 5800 XpressMusic

Dizajn

Novinka svojim dizajnom jasne hovorí o svojej príslušnosti k hudobnej sérii XpressMusic. Telefón klasickej konštrukcie s rozmermi 111 x 51.7 x 15.5mm a váhou takmer 110 gramov zaujme na prvý pohľad obrovským displejom a absenciou klávesnice. Hoci je len 1,5cm hrubá, v ruke sa zdá byť oveľa hrubšia. Aj napriek tomuto subjektívnemu pocitu sa v ruke drží pohodlne.

 

Zaoblený kryt 5800 XpressMusic je celý z plastu čo počujeme pri silnejšom stlačení prístroja. Pukanie, praskanie a vŕzganie sú súčasťou aj krátkeho používania tejto novinky. Plast je síce pevný a kvalitne spracovaný, no aj tak z neho máme pocit akejsi menejcennosti. Potešilo nás však, že zadný kryt nebude lesklý ako bol pôvodne pri predstavení, ale bude mať akési šrafovanie na matnom plaste. Toto by malo zabrániť viditeľným odtlačkom a šmuhám, ktoré znepríjemňujú život (stále leštenie atď.). Ostatné strany prístroja však majú vysokolesklý plast, ktorý je nutné stále leštiť. Ešte že sú veľmi malé a nie je ich tak vidno.

 

Zaujímavo výrobca vyriešil uloženie stylusu, ktorý nie je v tele prístroja, ale v zadnom kryte. Odňatím krytu tak môžeme vidieť kde sa presne nachádza (viď. obrázok nižšie). Stylus sa nám však veľmi nepozdával, no ako sme neskôr zistili, nie je ho potrebné vyberať a používať až tak často. Menu je plne prispôsobené pre používanie prstov. A prečo sa nám nepáčil? Je veľmi mäkký a jeho tvar je značne nepohodlný pre dlhodobé používanie.

Zloženie prístroja a ovládanie

Takmer celú prednú stranu zaberá ako inak dotykový displej. Pod ním je umiestnená trojica ovládacích prvkov. Trojica tlačidiel pod displejom má dobrý zdvih aj odozvu. Bočné majú funkciu „telefónikov“ a stredovým sa zas dostaneme do menu. Zvláštne však je, že toto nemá potvrdzovaciu funkciu v menu, ba naopak. Vracia o krok späť.

 

Nad displejom je samozrejme otvor reproduktora a zaujímavý štvrtý ovládací prvok. Nie je dotykový ako by sa mohlo zdať. Ide o tlačidlo na rýchle spustenie tzv. Media baru. Je neustále podsvietené a tak aj dobre viditeľné. Odozva je síce slabšia, ale stláča sa aj tak dobre. Okrem toho tu vidíme aj šošovku fotoaparátu pre videohovory a tiež snímač okolitého svetla. Aj tieto prvky hovoria o jasnej príslušnosti k vyššej triede. Celá táto časť je akoby vnorená do prístroja, čo pri častom používaní môže spôsobiť „ukladanie“ špiny na okrajoch displeja.

Už spomínaná zadná strana prístroja zaujme zvláštnym šrafovaním, ktoré má zamedziť nepríjemným odtlačkom prstov. Okrem toho tu svieti nekrytá šošovka fotoaparátu, čo sa nám veľmi nepozdáva. Nad ňou je duálna LED dióda ako náhrada blesku. V spodnej časti vykúka spomínaný stylus.

 Ako náhrada stylusu bude v balení akési trsátko, ktoré okrem funkcie zástupcu stylusu poslúži aj na ovládanie zaujímavej aplikácie; hranie na gitare. Nielen toto trsátko bude možné zavesiť na očko v ľavej časti prístroja. Tu toho veľa nenájdeme. Okrem otvoru očka je tu len dvojica krytiek pre SIM kartu a microSD kartu. Zvláštne je, že výrobca zvolil slot pre SIM kartu takýmto spôsobom. Systém vyberania, resp. vkladania si môžete pozrieť na obrázkoch.

Displej a fotoaparát

Najväčšou novinkou a lákadlom Nokie 5800 XpressMusic bude určite veľký 3,2 palcový (cca 8,1 cm) dotykový displej. Jeho zvláštne rozlíšenie 360 x 640 bodov je veľmi atypické, no v reáli vyzerá vierohodne a kvalitne. Pomer strán je tak takmer presne 16:9 čo je veľmi výhodné pri pozeraní filmov. Zatiaľ však nie je isté, či novinka bude podporovať prehrávanie v DivX kodeku. Uvidíme. Aby sme nezabudli. Displej zobrazuje úctyhodných 16.7 milióna farieb, čo sa len tak nevidí. V krátkom zoznámení s novinkou sme si preklepli aj viditeľnosť na slnku, ktorá patrí k lepšiemu priemeru.

 

Fotoaparát novinky má rozlíšenie 3,2 megapixla, má autofocus a tiež makro režim. Nechýba ani LED blesk, v tomto prípade hneď s dvoma LED diódami. Diódy sú dostatočne silné, fotoaparát kvalitný.

 

Funkčná výbava

Okrem toho, že novinka so sebou prináša prvý dotykový displej v portfóliu výrobcu, prináša aj nový operačný systém Symbian S60 5th edition, verzie 9.4. A aký je? Užívateľské prostredie je takmer identické ako v súčasných systémoch S60, no samozrejme je prispôsobené ovládaniu pomocou prstov. To znamená väčšie ikony, virtuálne klávesnice (QWERTY po šírke + po výške, klasická alfanumerická aj po šírke aj po výške), či rozpoznávanie rukou písaného textu. Práve toto je možné vlastnoručne nastaviť – pre každé písmeno napíšeme vlastný systém písania. 

 Úvodnú obrazovku je možné personalizovať v troch stupňoch – základné (nič), dotyk prsta (4 ikony s možnosťou zmeny) a list kontaktov (Contacts bar). Na novinke sme však nenašli aktívny pohotovostný režim, ale musíme dodať, že sa nejednalo o finálnu verziu systému. Novinkou sú dva panely – Contacts bar a Media bar. Prvý slúži na vloženie štyroch fotografií dôležitých ľudí priamo na základnú plochu, druhý zas predstavuje skratky pre vstup do prehrávača, galérie atď. Tento panel vyvoláme pomocou mini tlačidla nad displejom.

 

Všetko toto pracuje vďaka známemu CPU ARM 11 s taktom 369 MHz, 128 MB RAM a 256 MB ROM. Novinke nechýba ani kompletné pripojenie na internet pomocou štandardov GPRS, EDGE, UMTS a HSDPA (do 3,6 Mbps), pričom podporuje všetky GSM pásma (GSM 850/900/1800/1900 MHz) a dve pásma tretej generácie (UMTS 900/2100 MHz). Budúcich majiteľov určite poteší aj Wi-Fi modul. Zmenou prešla položka Internet. Pod rovnomennou ikonou nájdeme klasický web prehliadač, zdieľanie (OVI, Flickr, Vox) a hľadanie (Google).

 

K počítaču sa zas pripojí pomocou Bluetooth 2.0 (s A2DP) alebo cez microUSB slot. Potešila nás aj prítomnosť GPS modulu, ktorý spolupracuje s Nokia Maps. Prezeranie máp na veľkom displeji je veľmi pohodlné a prehľadné. Bežnou funkciou Symbianovských telefónov je prepracovaný audio a video prehrávač. Koho omrzí počúvanie vlastnej hudby využije určite FM rádio s RDS. Pochvaľujeme si aj stereo reproduktory, ktoré v spojení s napríklad prehrávaním videa na šírku displeja „sedia ako uliate“. Zvuk nie je najkvalitnejší, no dúfame, že finálne verzie budú kvalitnejšie.

Novinkou v sérii XpressMusic je zabudovaný akcelerátor, ktorý si prepožičal funkciu stíšenie hovoru z luxusného modelu 8800 Arte. Vďaka akcelerátoru sa automaticky otáča displej, pričom je možné ovládať aj hry. Aplikácie ako prehliadač Office dokumentov, plnohodnotný kalendár (s trojicou ikon pre rýchle pridanie úlohy, záznamu a zmeny náhľadu), vyhľadávač, e-mail, či iné sú samozrejmosťou. Vnútorná pamäť má približne 81 MB, no je ju možné rozšíriť pomocou microSDHC kariet. Jedna takáto, a to hneď 8 GB, by mala byť súčasťou balenia.

Batéria

Výrobca do novinky napratal až 1320 mAh Li-Ion batériu, ktorá by mala vydržať do 9 hodín hovoru, do 400 hodín v pohotovostnom režime alebo vraj do 5 hod prehrávania videa, resp. 35 hodín hudby. Ako sa bude správať v reáli si zatiaľ netrúfame povedať. Po 10 hodinách aktívnej práce z nej však ubudla takmer polovica.

 

Kedy a za koľko?

Nová Nokia 5800 XpressMusic by sa mala na svetové trhy dostať ešte tento rok. Najväčšie trhy tak stihne ešte pred Vianocami. U nás sa bohužiaľ na pultoch ukáže až začiatkom budúceho roka. Predbežná odporúčaná cena je však veľmi priaznivá. Za 12 500 Sk by sme podobný model hľadali dosť dlho. Uvidíme ako zareaguje konkurencia, hlavne Sony Ericsson, ktorý je so svojou Walkman sériou prakticky najväčším konkurentom pre fínsku Nokiu. Novinke často prirovnávaný Apple iPhone 3G je samozrejme aj v našom uhle pohľadu, no ťažko je porovnávať dva úplne rozdielne modely. V cene a hardvérovej výbave by určite vyhrala Nokia, no o ovládateľnosti je zatiaľ ťažké hovoriť. Nokia totiž novinku ešte stále dolaďuje.

Aj keď má nový „dotykáč“ viacero nedostatkov (menej kvalitný materiál, nepohodlný stylus, chýbajúci kryt objektívu, či xenónového blesku atď.), jeho funkcie tieto nedostatky zatieňujú. Dobre pre výrobcu horšie pre náročného užívateľa.

 

Visit online casino and play roulette or slots all day long. Black jack and video poker are also amazing games.