nokia E71
Pocit a dizajn
Už na prvý pohľad je každému jasné, z ktorého modelu novinka priamo vychádza. Model E61i (E61) s horizontálne uloženým displejom a plnohodnotnou QWERTY klávesnicou tak po viac ako roku dostal nástupcu. Novinka je viditeľne, ale hlavne citeľne menšia. Nám sa to javí ako pozitívum, aj keď mnohí by mohli namietať, najmä kvôli menším rozmerom toho najdôležitejšieho, a to klávesnice.
Pri spomenutí rozmerov 114 x 57 x 10 milimetrov a váhy 126 gramov nezainteresovaným nebudú jasné predošlé riadky. Preto pre porovnanie si povedzme aj veľkosť modelu E61i/E61. Novinka oproti tejto dvojici ubrala najmä na šírke, a to celých 13mm (!) (E61i 117 x 70 x 14 mm) a pekných 24 gramov z hmotnosti (E61i 150g). Nokia E71, aj keď je o niečo širšia ako bežné telefóny pekne sadne do ruky. Dokonca bez problémov sa na nej dá písať aj jednou rukou, palcom. Hmotnosť je vyššia oproti obyčajným telefónom aj kvôli použitiu množstva kovu.
Práve kov pôsobí na novinke veľmi efektne, aj keď sa nevyhneme tomu, aby po chvíli nebola E71 omackaná zo všetkých strán. Telefón pri držaní v ruke pôsobí hutne a spoľahlivo. Nič nevŕzga ani neškrípe. Nokia si dala na spracovaní záležať a je to vidieť a cítiť. Konštrukciu musíme len pochváliť. Nástupca sa teda oproti starším sestričkám nedal zahanbiť.
Ako sme už spomenuli, novinka má horizontálne uložený displej, pričom väčšiu časť prednej strany zaberá klávesnica. Nad displejom je za mriežkou uložený reproduktor. Po jeho pravej strane nájdeme šošovku VGA fotoaparátu pre videohovory. Na opačnej strane je snímač okolitého svetla. Samozrejme nesmie chýbať ani logotyp výrobcu a označenie modelu. Všetko toto je pod krycím sklíčkom, ktoré pokračuje až ku klávesnici. Tú si rozoberieme neskôr, no doplníme, že vľavo dole je malý otvor mikrofónu. Akoby výrobca viac myslel pri telefonovaní na pravákov ako na ľavákov.
Zadnú stranu tvorí najmä kov, ktorý je použitý ako kryt batérie. Ten je napasovaný veľmi presne a na jeho uvoľnenie slúži dvojica tlačidiel po stranách. Kryt má aj zaujímavo-efektný dizajn. Zo zadnej strany mierne vytŕča fotočasť, v ktorej je osadená šošovka fotoaparátu, LED blesk a sklíčko pre autoportréty. Fotoaparátu ale chýba dôležitá časť, a to krytka. Takto je šošovka vystavená nepriazni prostredia. V spodnej časti tejto strany vidíme ešte malé očko pre pútko, ktoré je mimochodom aj súčasťou balenia.
Displej a foto
E71 má aj kvôli svojej veľkosti displej o niečo menší ako mali modely E61 a E61i. A to citeľne. Namiesto 2.8 palcového (cca 7,1 cm) je použitý 2.36 palcový (cca 6 cm) QVGA (320 x 240) displej zobrazujúci 16.7 milióna farieb. Displej je zato veľmi jemný a je výborne čitateľný aj na priamom slnku, z čoho sme ostali veľmi milo prekvapení.
V nastaveniach taktiež nezaostáva za kvalitou. Okrem už bežných funkcií ako zmena pozadia, tém, či nastavenia jasu si môžeme aj zmeniť veľkosť písma (malé, stredné, veľké), čo v predchádzajúcom modeli chýbalo. Časové limity pre osvetlenie či šetrič sú už len akýmsi dodatkom.
Fotoaparát s rozlíšením 3.2 megapixlu je veľmi podobný tomu z modelu E90. Aj sa veľmi podobne správa. Keďže E71 nie je multimediálnym prístrojom nenájdeme na ňom žiadnu spúšť fotoaparátu. Ak chcem zaostriť musíme pred snímaním stlačiť kláves T. Priznáme sa, je to dosť otravné a pritom nie vždy sa podarí E71 primerane zaostriť. Rozdiel ale medzi zaostrením a bez neho si môžete pozrieť nižšie (Kamzík BA). Zaostrovať sa teda oplatí. Obraz po zaostrení snímame pomocou stredového tlačidla, takže pri makro režime si musíme dať pozor, aby sme nepohli rukou. Ďalšia otrava a nepríjemnosť pri fotení.
Fotoaparátu E71 ale teda nechýba makro režim (10 - 60cm), vyváženie bielej, nočný režim, samospúšť, či efekty (normálny, sépia, čiernobiely, negatív, živé farby). Bežnou funkciou je aj kompenzácia expozície (± 2EV), nastavenie kontrastu, ostrosti, ale aj režimu snímania (auto, vlastné nastavenie, makro, portrét, krajina, šport, noc, nočný portrét), či burst mód.
Diódový blesk nie je žiadnou výhrou. Okrem toho, že blízke predmety „prepaľuje“ vzdialenejšie zas nedokáže dostatočne osvetliť. Nevýhodou „manuálneho“ ostrenia je jeho nefunkčnosť aj v tmavých scénach. Fotky z nočných scén majú pritom veľké zrná, ktoré by sme od 3.2-megapixlu neočakávali.
Možnosť nahrávania v QVGA (320 x 240) videa pri 22 obrázkoch za sekundu (fps) nie je dokonalé, ale na krátke záznamy môže byť. Aj tak si myslíme, že majitelia takéhoto telefónu nechcú alebo nemajú potrebu s telefónom natáčať videá. E71 nahráva v MP4 QVGA) alebo 3GP formáte (QVGA, QCIF). Samozrejmosťou je aj VGA kamera na prednej strane. Tá sníma ale len v QCIF rozlíšení pri 15 fps.
Pripojenie k internetu
Štvorpásmová E71 (GSM 850/900/1800/1900 MHz) pracuje aj v sieťach tretej generácie UMTS (850/1900/2100 MHz). Na pripojenie do internetu využíva štandardy GPRS, EDGE a UMTS, a nechýba ani podpora HSDPA do rýchlosti 3.6 Mbps, čo v modeloch E61 a E61i chýbalo. Samozrejmosťou je aj Wi-Fi modul (802.11 b/g) pre pripojenie do lokálnej WLAN siete.
Multimédiá
V „médiách“ nechýba plnohodnotný audio a video prehrávač, galéria, flash player, podcasting, FM rádio (plus Visual Radio), online nákup (Hudobný obchod) a online zdieľanie. Na prehrávanie videí slúži dobre spracovaný program RealPlayer. Prehrávať sa dá aj na celý displej, no len vo formáte 3GP a MP4. AVI na novinke neprehráme. Na to, aby sme si pozreli v novej Nokii film musíme mať dekódovací program na počítači, ktorý vytvorí 3GP video z klasického „avička“. V programe je možné nastaviť hodnotu kontrastu videí, čím si ešte viac môžeme zlepšiť kvalitu obrazu už na aj tak kvalitnom displeji. Nechýba ani možnosť streamingu videí.
Hudobný prehrávač je na tom tiež dobre. Skladby je možné triediť podľa interpretov, albumov, žánrov a skladateľov. V položke „všetky skladby“ vidíme ucelený zoznam všetkých skladieb. Nad ním je info o ich celkovej dĺžke. Ekvalizér nám ponúka niekoľko základných prednastavení. Vlastné nastavenie nie je možné vytvoriť, no inštalované je možné meniť podľa potrieb. Audio prehrávač dokáže prehrať takmer všetky známe formáty (MP3, AAC, AAC+, eAAC+ a WMA). Už spomínaný reproduktor hrá výborne. Menšiu miestnosť ozvučí bez problémov. Otázne je, či ju chceme ozvučiť „plechovým“ zvukom bez hĺbok.
E71 disponuje približne 120 MB voľnej pamäte. Tú je možné rozšíriť pomocou microSDHC kariet do veľkosti 8 GB (zatiaľ). Do balenia výrobca pridal aj 2 GB kartu, takže o dostatok pamäti nebude núdza.
GPS
Nová Nokia E71 má v sebe zabudovaný aj A-GPS čip, ktorý v starších modeloch chýbal. GPS pracuje s Google Maps, ktoré sa načítavajú veľmi rýchlo. Na otvorenom priestranstve, pri studenom štarte našiel našu polohu do pár desiatok sekúnd. Pri opätovnom zapnutí to trvalo o polovicu kratšie. V uzatvorenom priestore ale nečakajte, že to bude trvať rovnako. Satelity E71 nenájde.
Výdrž batérie
Nokia E71 dostala od výrobcu silnú 1500 mAh Li-Ion batériu, ktorá bola aj v predchádzajúcich modeloch. Keďže má E71 ale menší displej a sú použité novšie HW prvky jej výdrž je o niečo vyššia. Teda podľa toho čo všetko s telefónom robíme. Pri veľkej záťaži (Wi-Fi, BT, GPS, audio/video, web, časté telefonovanie...) sme mali na tretí deň novinku vybitú. Pri bežnom používaní sa výdrž vyšplhala na viac ako dvojnásobok – takmer týždeň. Na 1500 mAh batériu to nie je zlá hodnota.
Novinka sa už stihla objaviť aj na niektorých internetových obchodoch. Tú stojí okolo 13-14 tisíc, čo je vzhľadom na cenu Nokie E61i pri uvedení na trh (16-19 tis) veľmi slušné.
V balení okrem Nokie E71 s batériou nájdeme aj stereo handsfree, nabíjačku, dátový kábel, koženú šnúrku na ruku, kožený ochranný obal, CD a návody.
Resumé
Novinka je v porovnaní s pôvodnými sestričkami (E61, E61i) akoby o niečom inom. Už to nie je veľký prístroj, ktorý by vo vrecku nohavíc zavadzal, či rozťahoval košeľu kvôli svojej hmotnosti. E71 je značne menšia a vybavenejšie príbuzná spomínanej dvojice. Okrem silného procesora s veľkou RAM a ROM ponúka aj podporu HSDPA, ktorá práve predchádzajúcim modelom chýbala. V porovnaní s nimi sa však zmenšila QWERTY klávesnica, čo je aj pozitívne aj negatívne zároveň. Písať je už možné aj jednou rukou, no používatelia s hrubšími prstami budú mať s ovládaním problémy. S menšou konštrukciou prišiel aj menší displej, ktorý je síce jemnejší, no niekomu by mohla vadiť o takmer 1cm menšia uhlopriečka.