OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

nokia E61

Profil

Nokia E61 borí doterajšie hranice produktového radu výrobcu. Je to smartphone resp. model, ktorý ste doteraz v rozličnom prevedení vídali skôr od výrobcov PDA zariadení značiek HP či Treo. Ale Nokia prináša svoje know-how do nového modelu. S relatívne jednoduchým konceptom spojenia veľkého displeja a QWERTY klávesnice, jednoznačne pre dynamický biznis-segment.

Dizajn a ovládanie

Nie, taký prístroj doteraz označenie Nokia ešte nemal. Zahoďte svoju fantáziu a rozličné koncepty a pozrite sa, ako sa Nokia vysporiadala s úlohou vytvorenia svojho PDA. Je to zaujímavá placka, ktorá zaujme svojimi rozmermi 117x70x18 mm. Ako vidíte, dĺžka je trošku väčšia alebo zhodná s existujúcimi smartphonmi. Šírka je značne preexponovaná, ale pri pohľade na prístroj je jasné prečo. Potešiteľná je hrúbka, ktorá má maximálne 18 mm, ale na niektorých miestach sa dokáže zosunúť až pod 13,5 mm!

Štýl prístroja je zrejmý - placky typu PDA nemajú veľa možností na špekulovanie s dizajnom. A tak aj tentokrát stojíme pred dizajnérskym kompromisom oblých a hranatých tvarov. Farebná paleta musí byť pri biznis prístroji neutrálna, takže tmavosivá sem padne ako uliata. Uvidíme, aké materiály budú pri výrobe prístroja použité - deklarovaná hmotnosť 144 g je trošku vyššia ako obvykle.

Zloženie prístroja ráta s niekoľkými bočnými tlačidlami, ale primárne sa vrhli dizajnéri na prednú stranu. Na reproduktor a kúsok voľného miesta nadväzuje širokouhlý displej a pod ním zaberá cca 40-45% plochy prednej strany klávesnica. Tú možno rozložiť na dve časti - QWERTY dostala štyri rady, pričom tlačidlá vyzerajú byť dosť veľké. Čaká nás spolu 39 tlačidiel, pričom viaceré budú mať duálnu funkciu, či už ako druhý znak alebo budú priamo suplovať alfanumerický tucet (to je prípad tlačidiel R-T-Y-U, F-G-H-J, V-B-N-M). Nechýbajú ani tlačidlá BACKSPACE, ENTER, SPACE, SHIFT, CTRL, aby bol dojem z QWERTY úplny a špeciálne z komunikátora sem pribehol aj kláves CHR vyvolávajúci tabuľku znakov vo viacerých funkciách.

Funkčná časť dostala svoj priestor medzi displejom a QWERTY časťou. Nájdeme tu sedem prvkov - dve hovorové a dve potvrdzovacie tlačidlá stavili na menšiu dĺžku, ale ohromnú šírku. Vedľa nich čaká tlačidlo pre vstup do MENU (naľavo od joysticku) a tlačidlo s obálkou nás pravdepodobne privedie k textovej komunikácii (napravo od joysticku). Samotný joystick má okolo seba trošku priestoru, takže by ste pri jeho pohybe nemali narážať na okolité tlačidlá.

Displej

Pripravte sa na solídne fyzické rozmery 57x43 mm a uhlopriečku 2,81" (veľmi podobnú veľkosť displeja má aj SE P990i predstavený v pondelok). Displej zobrazí 16 miliónov farieb a má rozlíšenie 320x240 pixelov, čím sa papierovo vyrovnáva s Panasonicom VS3. V praxi však môže vyjsť lepšie, pretože je oproti Panasonicu citeľne väčší. Ako vidíte, displej je tentokrát položený horizontálne a v menu už uvidíme dvanásť veľkých ikon v rozložení 4x3. Menu vyzerá celkom dobre so spodným riadkom s funkciami i vrchnou lištou s ukazovateľmi i nápismi.

Ani tento smartphone nedostal do svojej výbavy fotoaparát, takže budete zadnú alebo aj prednú stranu skúmať márne. Šošovku fotoaparátu nenájdete.

Funkčná výbava

Aj Nokia E61 je pripravená pre prácu v sieťach druhej i tretej generácie. V rámci 2G sa dokonca vyšplhala k podpore quad-bandu (850, 900, 1800 a 1900 MHz), pri 3G ide o podporu známeho W-CDMA (1900 a 2100 MHz).

Výbava prístroja sa viac-menej zhoduje s Nokia E60, t.j. očakávajte bohatý telefónny zoznam, textovú komunikáciu s veľmi dlhými správami (až 30 SMS v kuse) i mailmi a čaká vás aj množstvo organizačných a aplikačných funkcií (budík, kalendár, Java 2.0, prehliadač súborov MS Office, Adobe Reader). Ani na E61 neprídete o Push-to-Talk.

Nokia E61 chce pokryt dopyt po poriadnych dátach, preto ponúka GPRS triedy 11, EDGE triedy 11 i UMTS do rýchlosti 384 kbps! V rámci konektivity sa chváli USB 2.0, infraportom, Bluetooth a Wi-Fi (s podporou protokolov IEEE 802.11e, 802.11g i 802.11i). Podporu W-Fi chválime, rovnako aj zahrnutie VoIP a xHTML prehliadača.

Interná pamäť prístroja je 75 MB. To už je slušná hodnota a Nokia ešte prihadzuje aj podporu miniSD kariet. V základnom balení by mala byť kartička s kapacitou 64 MB.

Na rozdiel od Nokie E60 tu budú potlačené zábavné funkcie, takže popri absencii fotoaparátu budete márne hľadať aj MP3 prehrávač.

Výdrž batérie

Veľký displej a náročný telefón potrebujú aj poriadnu výdrž, preto Nokia zabuduje do E61 batériu s kapacitou 1500 mAh. S tou by mala vydržať 9 až 11 dní v pohotovostnom režime alebo štyri až sedem hodín hovoru.

Kedy a za koľko?

Aj Nokia E61 je pripravená na prvý kvartál budúceho roka (na trh dorazí skôr koncom štvrťroka ako v jeho priebehu) a odhadovaná cena je cca 17-18 tisíc Sk. Uvidíme, snáď sa do tohto limitu zmestí, ale možno ešte o nejakú tisícku poskočí.