OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

nokia E70

Profil

Nokia E70 je prístroj pripomínajúci Nokiu 6800, s ňou sa zhoduje najmä svojimi rozmermi a dizajnom. Tu podobnosť končí - E70 obsahuje totiž platformu Series 60 3rd Edition a množstvo nových funkcií ako napríklad veľký displej s rozlíšením 352x416 pixelov, dvojmegapixelovým fotoaparátom alebo Wi-Fi.

Dizajn a ovládanie

Inšpirácia pre vznik tohto modelu bola jasná. Stačí sa pozrieť v portfóliu výrobcu o dva roky vzad a nájdete prvého zástupcu Nokie s vyklápacou QWERTY klávesnicou, model 6800. Potom sa Nokia rozhodla urobiť pár nástupcov - 6810 (na náš trh sa nedostal) a trošku menšiu verziu 6820 (bola dokonca aj v akcii EuroTelu). Januárový upgrade 6822 slúžil len tak do počtu...

Prístroj vyzerá pomerne vážne, ale celkom príťažlivo. Tmavá farba mu sedí a dané tvary dávajú možnosť spomínať na časy, keď Nokia skúšala rôzne konštrukcie, ale pri pracovných nástrojoch nešermovala s dizajnom. Rozmery 117x53x22 možno vyznievajú na prvý pohľad ako väčšie, ale prístroj má pre ne zdôvodnenie v rámci konštrukcie. Dĺžka je dokonca kratšia ako pri ostatných novinkách, šírka prospieva väčšiemu displeju a hrúbka opäť odkazuje na kompletné zloženie. Hmotnosť 127 g je trošku väčšia, ale prístroj obsahuje viaceré klávesnice a tie nie sú vždy ľahké.

Ale Nokia E70 ukazuje, že tento koncept rozhodne neupadne do zabudnutia, práve naopak, čaká ho zaujímavá budúcnosť. Stačí vymeniť funkčnu zostavu a hneď máte pred sebou zaujímavého favorita. Svoj dizajn si pritom uchoval ešte od roku 2003. Je to koncept modelu, ktorý v zavretom stave pripomína obyčajný telefón, akurát je trošku širší v oblasti displeja (a pri pohľade na súčasné rozmery aj pochopíte prečo) a trošku užší pri časti s klávesnicou. Ako vidíte, v tomto móde je spojený alfanumerický tucet s trojicou EDIT - MENU - C (podobne aj na Nokii E60 ). K nim ešte patrí aj dvojica hovorových tlačidiel. Potom je tu zvyšná funkčná trojica, ktorá svoju pozíciu nezmení - ide o dve potvrdzovacie tlačidlá a joystick.

Nokia E70 však obsahuje aj druhý mód - keď otočíte prístroj do horizontálnej polohy, môžete odklopiť jeho vrchnú polovicu a dostanete sa do vnútornej časti, kde už čaká alfanumerická klávesnica rozdelená na dve polovice. Otvorený i zavretý stav majú spoločnú časť s displejom a niektorými tlačidlami (viď. spomínaná trojica s joystickom a potvrdzovacími tlačidlami). V tomto móde sa už môžete pohodlne venovať QWERTY klávesnici a vybaviť potrebnú korešpondenciu či napísať pár kratších textov.

Displej a fotoaparát

Nokia E70 je postavená z novej trojice najvyššie, ale má z nich paradoxne najslabší displej. Tento fakt však treba brať s mierou, pretože celé trio patrí po stránke displejov a ich rozlíšenia medzi špičku. Vedzte, že Nokia E70 má rovnaký displej ako model N90 , t.j. TFT aktívne prevedenie, 262 tisíc farieb, 352x416 pixelov. Uvidíme, aká bude fyzická veľkosť, ale samotné parametre sľubujú veľmi slušnú kvalitku.

Nokia E70 má ako jediná novinka aj zabudovaný fotoaparát. Ten by mal byť dvojmegapixelový, takže očakávame maximálne rozlíšenie 1600x1200 pixelov. Uvidíme, akú kvalitu nakrúcaniu videa ponúkne, či to bude iba klasické rozlíšenie 176x144 pixelov alebo CIF 352x288 pixelov ako na N90 .

Mimochodom, nie je zvláštne, že jediný model s fotoaparátom má najslabší displej? Tak nevieme, či sa Nokia snaží takto vyrovnávať funkcie alebo sa bojí uviesť jednu poriadnu mašinu...

Funkčná výbava

Nokia E70 podporuje siete rovnako ako jej kolegyňa Nokia E60 , t.j. v GSM oblasti podporuje tri-band (900, 1800 a 1900 MHz) a k tomu aj W-CDMA v rámci 3G (1900 a 2100 MHz).

Množstvo funkčnej výbavy sa zhoduje s ostatnou dvojicou noviniek E60 - E61 . T.j. čakáme bohatý telefónny zoznam ako na iných smartphonoch, výbornú textovú komunikáciu s veľmi dlhými správami a poriadnou správou e-mailov, keď nám už Nokia ponúka tú QWERTY klávesnicu. K tomu kopu organizačných funkcií a aplikácií (budík, kalendár, Java 2.0, prehliadač súborov MS Office, Adobe Reader). Nevzdáme sa ani Push-to-Talk.

Veľmi solídne bude riešená aj dátová podpora - dočkáme sa GPRS a EDGE triedy 10, bude aj podpora UMTS rýchlosti do 384 kbps. Konektivita bude veľmi variabilná - dostaneme USB 2.0, IrDA, Bluetooth i Wi-Fi (s podporou protokolov IEEE 802.11e, 802.11g i 802.11i). V súvislosti s Wi-Fi sa môžete tešiť aj podporu VoIP.

Interná pamäť prístroja je 75 MB a komu bude málo, môže si ju rozšíriť pomocou miniSD kariet. Veľkosť miniSD karty v základnom balení zatiaľ nie je pevne stanovená, bude varírovať v závislosti od trhu predaja.

Nokia E70 bude slušne vyzbrojená aj pre multimediálne funkcie (na rozdiel od E61 ). Je tu dvojmegapixelový fotoaparát a aj poriadny MP3/AAC prehrávač.

Výdrž batérie

Nokia E70 bude vybavená Li-Ion batériou s kapacitou 1150 mAh. Vďaka nej by mala vydržať 7 až 9 dní v pohotovostnom režime alebo až sedem hodín hovoru.

Kedy a za koľko?

Nokia E70 sa objaví na našom trhu približne v apríli 2006. Jej presnú cenu zatiaľ nepoznáme, pravdepodobne bude z trojice noviniek najvyššia a môže sa pohybovať tesne pod hranicou 20 tisíc Sk.