OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

nokia N90

N90

Profil

Nokia N90 je mobilný obor vybavený ohromným množstvom funkcií na bohatej platforme Series 60 a veľmi variabilnou konštrukciou s dvojmegapixelovým modulom priamo od firmy Carl Zeiss.

         

Dizajn - ťažšia ako komunikátor?

Keď položíte Nokiu N90 na stôl v snahe upútať zrak okolia, dočkáte sa rozličného prijatia. Vyberáme niekoľko z nich:

- Ešte väčšia ako som dúfal.
- To je ešte mobil?
- Nokia sa asi zbláznila, keď chce predávať toto.
- ...a to sa mi niekto snažil nahovoriť, že péčkové Sony Ericssony sú príliš veľké...
- ?! (aka nemý úžas)

A tak ďalej... Už keď som preberal Nokiu N90 na testovanie a prvýkrát si ju položil na dlaň i poťažkal, pochopil som, že toto bude doslova a do písmena ťažkotonážne testovanie. Valí sa na nás s úctyhodnou hmotnosťou 173 g (prekonáva aj malý komunikátor N9300) a rozmermi 112x51x24 mm, ktoré vyzerajú spočiatku nevinne a obyčajne, no transformované do finálneho objemu prekonávajú pôvodné očakávania. Nemá zmysel chodiť okolo horúcej kaše - Nokia N90 je prístroj, ktorý sa bude zdať 80% záujemcom ako príliš veľký a príliš ťažký.

Dizajn nie je úplne tradičný. Zdá sa nám, že Nokia síce použila dosť ostrých hrán, ale viaceré časti sú zaoblené, a tak je výsledný dojem z prístroja skôr ambivalentný. To farba vyznieva jednoznačne - bočné strany a kusy hrán sú strieborné, zvyšok telefónu zaodela tmavosivá farba. Materiálmi telefónu sú plasty a je nutno podotknúť, že riadne pevné.

          

Vonkajší displej a možnosti zatvorenej N90

Práca v zavretom stave nie je až taká chudobná ako na iných véčkach a točí sa najmä okolo vonkajšieho displeja. Pri ňom sa očividne nešetrilo a podobne ako pri dvojici komunikátorov zverbovala Nokia osvedčený displej zo Series 40 - je TFT aktívny, zobrazuje 65 tisíc farieb a má rozlíšenie 128x128 pixelov. V pohotovostnom režime je tmavý a na pozadí aj bez podsvietenia zbadáte dátum v spodnom riadku a v strednej časti sa nachádza svetlejšia bublina ako z komiksu, v ktorej už poskakuje aktuálny čas. Keď sa chcete dostať k ďalším informáciám, stlačíte napríklad joystick na pravoboku a už sa ukáže podsvietený stav. V ňom sú tradičné ukazovatele sily signálu i stavu batérie, nechýba tu ani aktuálny čas a zvolený operátor. Tieto info zobrazuje cca tretina displeja vo veľkej lište. Zvyšok displeja tvorí zvolená tapeta a zobrazuje sa tu napríklad aj zvolený profil. Keď dostanete správu alebo sa vám snaží niekto dovolať, tapetu rýchlo strieda aktuálna informácia na prázdnom pozadí...

  

Ako môžete pracovať s prístrojom v zavretom stave? Do menu sa síce ako pri komunikátoroch nedostanete, ale pri zmeškanom hovore sa pomocou joysticku dostanete napríklad k zoznamu všetkých zmeškaných hovoroch. Lepšie vyznieva práca s prijatou správou - na displeji sa ukáže najprv oznámenie, ale zároveň sa preklikáte aj k editore a zobrazeniu správy.

A napokon tu máme aj možnosť fotografovania v zavretom stave. Video si šetrí Nokia na veľký displej, ale pri možnosti otáčania fotomodulu si dokážete zabezpečiť pár autoportrétov alebo sa zahrať na špiónov a zachytiť neďaleky živý či neživý objekt krásy bez väčšieho upozorňovania na svoje praktiky. Vonkajší displej je síce menší, ale na sledovanie okolia a zaostrenie pomocou ukazovateľa postačí.

Klávesnica - rozsiahla fantázia

Vo viacerých našich recenziách sa dočítate, že tento mobil (často véčko) je dosť veľký a prirodzene sa dá od neho očakávať aj väčšia klávesnica. N90 je gigant, tak pri ňom platí tento predpoklad minimálne trojnásobne. Po otvorení véčka hneď zistíte, že vyhradená spodná polovica véčka je taká veľká, že sa na ňu klávesnica nielenže bez problémov zmestí, ale ešte ostane aj dosť nevyužitého miesta navyše.

  

Klávesnica N90 je pritom výborná. Má všetky potrebné prvky ako iné smartphony a dokázala ich rozložiť najobyčajnejším, no zároveň najlepším spôsobom - do priamych radov. Poskytnutá plocha je tu viac ako dostatočná, takže Fíni nemuseli robiť žiadne kompromisy. Na alfanumerický tucet bez problémov nadviaže funkčná časť v troch radoch a uprostred nej sa nájde miesto pre štvortlačidlo i potvrdzovanie. Z funkčných tlačidiel sa tu prepracovali dve potvrdzovacie, dve hovorové, tri špeciálne (EDIT, MENU, C).

Obe časti klávesnice (alfanumerická i funkčná) sa vyznačujú rovnakými vlastnosťami a podobným usporiadaním. Stredná časť je výraznejšie oddelená a tlačidlo 0 je kvôli vyústeniu trošku kratšie ako ostatné. V praxi to však vôbec nevadí. Všetky tlačidlá sú dostatočne veľké, výborne oddelené dvojicou medzier a majú skôr nižší, ale stopercentný zdvih. Napokon je tu lesklé štvorsmerové tlačidlo, ktoré sa ľahko ovláda, no zároveň aj ľahko zašpiní - lesklý materiál priamo vyzýva odtlačky prstov. Potvrdzovacie tlačidlo je z priesvitného materiálu a podobné neduhy nezaznamenáva.

Fotoaparát - alfa a omega N90

Dvojmegapixelový snímač Carla Zeissa má byť pýchou Nokie N90. Podrobne sa venujeme fotoaparátu v samostatnom článku , teraz si načrtneme, čo všetko N90 sľúbila a čo približne splnila. Optika Carla Zeissa nie je žiadny drobec - na samostatnom fotomodule sa týči relatívne veľká šošovka (na pomery mobilov, samozrejme) a hneď pod ňou LED dióda slúžiaca ako blesk. Pokiaľ s ním budete fotiť, dočkáte sa aj redukcie červených očí.

  

Fotografovať sa dá v dvoch módoch - už v zavretom stave môžete otočiť snímač a vytvárať snímky, prípadne sa dostať aj do menu a čachrovať s nastaveniami. Efektnejší i efektívnejší spôsob sa však rysuje v podobe otvorenia telefónu a zvierania ako videokamery - vtedy máte k dispozícii veľký jemnučký displej a môžete lepšie zaostrovať okolie.

Ovládanie prístroja je dvojaké a závisí od používania prístroja - zavretom stave iba točíte fotomodulom a využívate dvojicu prvkov na pravoboku - spúšť a päťsmerový joystick. Pokiaľ fotografujete v otvorenom stave, k dispozícii sú aj dve tlačidlá vedľa displeja - hneď pri nich sa objavujú príslušné funkcie, takže vždy viete, čo sa stane, pokiaľ sa jedného z tlačidiel dotknete. Väčšinou vás vrchné tlačidlo hodí do Galérie, spodné vyvolá pár nastavení.

  

Väčšie množstvo nastavení však čaká pri stlačení joysticku - hneď vyskočí menu ponúkajúce režimy (automatický, manuálny, makro, portrét, landscape - scenériu, nočný režim, športový - pri rýchlom pohybe), nastavenie blesku, vyváženie bielej, kompenzáciu expozíciu a farebný tón. Nezabúdame ani na trojicu rozlíšení, samospúšť na 2 alebo 10 sekúnd a digitálny zoom až s dvadsaťnásobným priblížením. To funguje jednoducho pomocou vertikálneho pohybu joysticku.

A ako sa s N90 fotografuje? Snímanie okolia a prekresľovanie displeja je pomerne rýchle. Netreba zabúdať na dvojstupňové fotografovanie - pridržíme spúšť a zaostríme, až potom cvakneme záber. Dĺžka práce s autofocusom nie je najkratšia - v praxi však bola rovnaká s K750i alebo W800 . Finálna kvalita záberov je rozličná - miestami prekvapí (najmä pri detailnejších záberoch), inokedy zase zamrzí, pretože niekedy sa dočkáte prepálených rohov či nevyrovnaných farebných plôch.

Metál si však Nokia N90 zaslúži za video. Nakrúca ho v CIF rozlíšení 352x288 a prekonáva aj Samsung E720 , ktorý ho ponúka tiež. K dispozícii sú aj nižšie rozlíšenia, ale kto by ich už teraz používal? Jedine záujemca o posielanie videa cez MMS.

  

Resumé

+ originálne prevedenie
+ pevné materiály a (zatiaľ aj) konštrukcia
+ variabilná práca s fotomodulom
+ prístupný slot na pamäťovú kartu
+ rozsiahla klávesnica s výborným zdvihom
+ vonkajší displej ako zo Series 40
+++ fantastický vnútorný displej a grafika menu
+ bohatý telefónny zoznam s desiatkami položiek
+ voľná tvorba skupín volajúcich
+ MP3 zvonenia s kvalitným hlasným reproduktorom
+ rýchle a prehľadné editory
+ softvérová podpora Push-to-Talk
+ grafický pohľadný kalendár
+ interná pamäť 31 MB
+ podpora pamäťových kariet (v škatuli 64 MB)
+ GPRS a EDGE triedy 10
+ konektivita cez kábel a Bluetooth
+ krásny nový formát Galérie
+ solídny MP3 prehrávač
+ fotoaparát a jeho množstvo pozícii a možností
+ nakrúcanie videa v CIF rozlíšení

- veľké rozmery a hmotnosť
- nový druh konektoru na sieťový adaptér
- SIM kontakty sa stále zobrazujú zvlášť
- chýbajú vibrácie
- T9 skracuje 160-znakovú kapacitu SMS
- stále iba jednoduchý budík
- diktafón len na minútové záznamy
- niekomu bude chýbať IrDA
- slabá výdrž