OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

nokia 7070 Prism

Fínsky výrobca pred nejakým časom predstavil svoju novú radu, v ktorej sa zameral viac na štýl ako na funkcie. Novinky s prídavkom Prism nemali osloviť masy, ale ich úlohou bolo zaplniť takmer prázdny segment štýlových telefónov tohto výrobcu.

Pocit a dizajn

Novinka nie je nástupcom žiadneho modelu fínskeho výrobcu. Naopak. Ide o prvý štýlový model véčkovej konštrukcie, pričom jeho výbava sa približuje tomu najnižšiemu čo Nokia v súčasnosti ponúka. Maličký telefónik s rozmermi len 87,5 x 44 x 15,8mm a hmotnosťou 78 gramov sa bez problémov zmestí aj do mini vrecka nohavíc. V dámskej kabelke tak nebude ani prinajmenšom zavadzať. Len či ho potom v nej aj dámy nájdu. V mužskej ruke pôsobí tento mini krásavec veľmi podivne. Drží sa však dobre, až do chvíle pokiaľ na ňom chceme niečo napísať. To je už ale iná kapitola v paragrafe nižšie. Aby 7070 Prism zaujala Nokia stavila na obligatórny lesklý plast v kombinácii s matnou väčšinou. Pôsobí tak veľmi zaujímavo a vábne... Na obrázku. Po chvíli používania sú ale lesklé časti upatlané a plné odtlačkov, čo mu na kráse určite nepridáva.

     

Profil novinky je veľmi zaujímavý aj vďaka trojuholníčkom, ktoré v podstate tvoria celý povrch telefónu. Čiernu farbu celého tela efektne dopĺňa fialová farba niektorých častí. Veľmi pôsobivo vyzerá otvorená novinka pri pohľade zozadu. Takmer vôbec nie je vidieť kde sú obe časti spojené. Mierne nás sklamal kĺb prístroja, ktorý je síce cez celú stranu, ale jeho tuhosť je na tom slabšie. Vrchná časť sa potom mierne kýva do strán. Rovnako aj zadný kryt nedrží ako by sme si predstavovali. Škoda.

Pri pohľade na prednú stranu si asi každý z vás kladie otázku, akú funkciu má ten ružový trojuholník. Pod ním je malá LED diódka, ktorá má informatívnu funkciu. Okrem nej a logotypu výrobcu na prednej strane nenájdeme nič iné.

   

V zadnej stene telefónu je zas len trojuholníkový otvor reproduktora a opäť logotyp výrobcu.

Až po otvorení sa nám ukáže neveľký displej a plochá klávesnica v dizajne celého telefónu – trojuholníčkov. Zvláštne výrobca umiestnil otvor mikrofónu. Je tesne nad klávesnicou, namiesto toho, aby bol pod ňou. Kto by čakal malý displej tak sa ale nedočká. Displej je ešte menší. Mohutný kĺb sme opisovali už vyššie.

Ľavá bočná hrana telefónu nemá vôbec žiadne prvky.

Naopak, pravá strana má hneď niekoľko dôležitých konektorov – konektor nabíjačky, systémový konektor a 2,5mm audio konektor. Toto riešenie sa nám veľmi nepáčilo, keďže pripojením slúchadiel (s adaptérom) sa šírka telefónu výrazne zvýši.

Spodná hrana je rovnako bez akýchkoľvek prvkov.

     

Používanie

Nokia 7070 Prism pracuje na novšom vlastnom systéme S40 piatej generácie. Rovnaký softvér používajú modely zo začiatku tohto roka. Preto nie je zvláštnosťou, že sa jedná o rýchly systém, pričom je veľmi jednoduchý na používanie. Kto si ale chce výraznejšie meniť prostredie musí na to zabudnúť. Okrem tapety a šetriaceho režimu tu nenájdeme nič iné. Žiadne premiestňovanie ikon, žiadna zmena písma, či dokonca aktívny pohotovostný režim.

Klávesnicu sme spomínali v úvode, no až teraz prišlo na rad jej zoznámenie sa. Klávesnica má takmer všetky klávesy trojuholníkového alebo kosoštvorcového tvaru, čo vyzerá pekne, ale nepridáva jej to na použiteľnosti. Funkčnú časť tvorí obligatórny štvorsmerný ovládací prvok s potvrdzovacím kruhom v strede. Po stranách sú ešte dve kontextové tlačidlá a červený a zelený telefónik.

Alfanumerická časť je tvorená klasickým usporiadaním 3 x 4 klávesy. Obe tieto časti sú vo vzájomnej tesnej blízkosti a obe majú rovnaký zdvih aj odozvu. Zdvih je minimálny a nahmatanie klávesov „na slepo“ je dosť náročné. Odozva je v poriadku, len pri tak malom tele, ako má 7070 Prism je náročné na nej písať. Nežnejšie pohlavie má výhodu v menších prstoch, čo je práve pri tomto modeli najdôležitejšie. Do mužských rúk stavaný jednoducho nie je. Podsvietenie je tak akurát, nemáme mu čo vyčítať.

     

Displej a foto

Jednoduchý telefón má aj jednoduchý displej. Teda viac ako jednoduchý. Pri uhlopriečke 1,8 palca (cca 4,6 cm) a rozlíšení 128 x 160 pixelov zobrazuje 65 tisíc farieb. Tak malý displej sme už dávno nevideli. Čitateľnosť na slnku patrí medzi slabšie aj kvôli lesklejšiemu kryciemu sklíčku.

Prekvapením tak nie je ani chýbajúce nastavenie jasu, či kontrastu. Naopak, nájdeme tu šetriaci režim, veľkosť písma v správach, kontaktoch a webe a tiež farbu písma v pohotovostnom režime. Ten však nie je aktívny. Jedná sa len o jednoduchý pohotovostný režim pri zhasnutí displeja.

Nokia 7070 Prism nedisponuje fotoaparátom, čo ju robí jednu z mála prístrojov v tomto roku bez foťáku.

 

Hovor a telefónny zoznam

Keďže je otvor mikrofónu pri hornej časti klávesnice (pod kĺbom), telefonovanie s otvoreným prístrojom s dĺžkou cez 16 cm nie je o nič lepšie. Ako tak výkonný reproduktor je pre takýto typ telefónu dostatočný, no jeho náprotivok (mikrofón) sníma viac okolitý hluk ako nás. V balení nenájdeme ani najjednoduchšie hands-free takže nám ostáva dokúpenie si vlastných s 2,5mm koncovkou.

Prekvapením lacného telefóniku boli možnosti telefónneho zoznamu. Ten pojme až 1000 viacpoložkových kontaktov. Týmto prekonáva aj množstvo drahších a inak vybavenejších telefónov. Ku kontaktu tak pridáme okre m 5 telefónnych čísiel aj adresy domov a do práce, e-mail, web stránku, titul atd. Zoznam je možné zvoliť pre zobrazenie buď kontaktov v telefóne, SIM karte alebo spoločne. Rýchla voľba, skupiny alebo kopírovanie už nie je žiadnou novinkou. Pre slabozrakých je možnosť voľby väčšieho písma, čo pri malom displeji veľmi oceňujeme.  

 

Pri telefonovaní ostaneme aj keď spomenieme ružový trojuholníček na prednej strane prístroja. Ten slúži ako info panel pri zmeškanej udalosti –hovor, či SMS. V denníku prekvapujúco vidíme funkcie z vyšších modelov. Okrem bežných prehľadov prijatých, neprijatých a volaných čísiel denník disponuje aj údajmi o SMS správach, prenesených dátach, či synchronizácii.

Pripojenie k internetu

Dvojpásmová novinka sa k internetu vie pripojiť len cez štandardy GPRS a EDGE, oba triedy 10. Siete tretej generácie by sme v tak lacnom telefóne hľadali márne.

V Nokii 7070 Prism je bežný web browser alebo si môžeme doinštalovať JAVA aplikáciu - Opera Mini. Prezeranie stránok je ale veľmi náročné, keďže k dispozícii máme len 1,8 palcový displej s podpriemerným rozlíšením. Takéto surfovanie je skutočne len na súrne prípady, určite nie na denné rutiny.

 

Multimédiá

Nie až takým sklamaním a prekvapením je absencia audio prehrávača. Nová Nokia dokáže prehrať MP3 aj MIDI súbory, no len v zložke zvonení, teda bez možnosti akéhokoľvek ovládania. O video súboroch je tiež zbytočné rozmýšľať a aj písať. Novinka nezvláda ani tie. Jedinou multimediálnou funkciou je audio nahrávač, teda diktafón s jednoduchými funkciami. Zvuk je možné prehrať buď cez telefón, alebo cez hands-free sadu, ktorá ale v balení nie je. Dokúpiť si tak musíme vlastnú s 2,5mm audio konektorom, pretože 7070 Prism iný nemá.

Na skrátenie dlhých chvíľ v 7070 Prism nájdeme štyri hry, medzi ktorými je samozrejme aj nezabudnuteľný Snake. S podporou jazyka JAVA je možné nové hry aj doinštalovať. Otázne je, či budeme mať kde. Do 11 MB pamäte totiž musíme zmestiť aj vlastné zvonenia, obrázky, či iné súbory. Pamäťové karty novinka nepodporuje.

Batéria

Výrobca do novinky implantoval 700 mAh Li-Ion batériu, ktorá by mala vydržať do 416 hodín v pohotovosti alebo do 5 hodín hovoru. Nám sa výdrž vyšplhala na takmer 5 dní mierneho používania. Inak sa 7070 Prism použiť ani nedala, keďže disponuje len základnými funkciami.

 

Cena

Po dizajne asi najzaujímavejšie pôsobí na potencionálneho zákazníka aj cena tejto novinky. Nokiu 7070 Prism je možné kúpiť za necelých 1800 Sk, čo je na nový telefón s veľmi príťažlivým dizajnom zaujímavá cena.

Miniatúrne balenie novinky obsahuje len telefón, batériu, nabíjačku a návod.

Resumé

Hoci novinka na prvý pohľad pôsobí ako drahší model, najmä kvôli zaujímavému dizajnu v štýle Prism série, už pri zapnutí je jasné kam patrí. Svojou výbavou Nokia 7070 Prism neoslní, ale to nemá byť ani jej cieľom. Naopak. Osloviť by mala svojou jednoduchosťou, malými rozmermi, hmotnosťou a nízkou cenou. Cieľová skupina je jasná. Priznajme si to, nežnejšie pohlavie má rado takéto malé a lesklé veci. V kabelke sa síce veľmi rýchlo stratí, no ako telefón na „párty“, kedy dámy nemajú žiadnu, resp. len veľmi malú kabelku je 7070 Prism ideálna.

Škoda len, že nie je konštrukčne na vyššej úrovni. Takto hrozí veľmi rýchle opotrebovanie a zničenie. Novší systém s množstvom prekvapivých funkcií (rozšírený zoznam, nastavenia atď.) poteší. Škoda len, že výrobca nemyslel napríklad na FM rádio, ktoré by sa takémuto telefóniku vcelku hodilo. Sklamaním je aj len 2.5mm audio konektor, ktorý si ešte k tomu našiel miesto na bočnej strane telefónu, čo je viac ako nepraktické.