Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

nokia 6212 Classic

Nový model nižšej strednej triedy bol zaodetý do nového dizajnu a výrobca mu pridal aj špeciálnu funkciu – NFC. Ide o technológiu založenú na klasickom RFID čipe. Technológia NFC zmenená možnosť vzájomnej komunikácie medzi prístrojmi, v tomto prípade mobilom a „čítačkou mobilov“. Zároveň je táto technológia vhodná na výmenu dát medzi PC a mobilom. V praxi by to mohlo znamenať asi toľko, že namiesto platenia platobnými kartami, či hotovosťou iba priložíme telefón k špeciálnemu terminálu a suma sa stiahne z nášho účtu. Platiť by sme mohli za čokoľvek, za čo platíme v súčasnosti. Ľudovejšie povedané, ide o akési „Bluetooth“ bez nutnosti párovania zariadení.

 

Využitie sa naskytuje aj v príslušenstve. Napríklad inovovaná verzia BT handsfree BH-210, ktorá pracuje aj s Bleutooth aj s NFC technológiami – slúchadlo stačí priložiť k telefónu a ten ho sám rozpozná a pripojí sa naň. Podobne by sa NFC mobily mohli využiť aj na sprostredkovanie reklám, informácií, či iných dát, ktoré by majitelia získali jednoduchým priložením / priblížením k danému infopanelu.

Výbava Nokie 6212 classic patrí medzi priemer. Telefón klasickej konštrukcie s rozmermi 114,7 × 47,1 × 14,5mm a váhou 88 gramov disponuje QVGA displejom s uhlopriečkou 2 palce. Nechýba podpora všetkých sietí GSM, ale ani sietí tretej generácie (UMTS). 22 MB vnútornú pamäť je možné rozšíriť pomocou microSD kariet. Samozrejmosťou je Bluetooth, audio prehrávač, FM rádio, či 2-megapixlový fotoaparát. Potešujúca je prítomnosť microUSB portu, či až 1000 mAh Li-Ion batérie.

Podľa výrobcu by sa mala novinka dostať na vybrané svetové trhy v priebehu tretieho kvartálu tohto roka za cenu okolo 200 EUR. Ako vo väčšine krajín ani u nás technológia NFC ešte nie je etablovaná natoľko, aby sme sa s ňou mohli stretnúť v „ostrom“ použití. Kedy sa táto technológia prejaví aj masovo zatiaľ nie je známe. Záleží viac-menej na výrobcoch, operátoroch a ochote bánk prejsť na tento systém platenia. Keďže sa jedná o komplikovanejšie riešenia ako je klasická platobná karta, či dokonca hotovosť banky sa k tomuto kroku asi mať nebudú. Veľké slovo budú mať teda výrobcovia a operátori.

 

 

TOPlist