OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

nokia 5220 XpressMusic

Pocit a dizajn

Hoci novinka spadá do kategórie hudobných prístrojov výrobcu, svojím dizajnom z nej priam vyčnieva. Model 5220 XpressMusic je jasne rozpoznateľný podľa svojej asymetrickej konštrukcie. Inak sa jedná o telefón klasickej, tehličkovej konštrukcie. Jednoduchým modelom so zaujímavejším dizajnom sa Nokia asi snaží prísť „na chuť“ mladšej generácii, ktorá sa rada odlišuje. Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že sa novinka v ruke nespráva dobre, opak je pravdou. V ruke sa drží príjemne aj vďaka hmotnosti len 78 gramov. Rozmerovo na tom tiež nie je najhoršie – 108 x 43,5 x 10,5 mm, aj keď na dĺžke by sme mu centimeter ubrali. Miesta je dosť.

 

Hoci sa jedná o model nižšej strednej triedy svojím materiálom hravo schová do vrecka aj drahé modely z vlastnej stajne. Mäkký plast zadného krytu takmer vôbec nevŕzga. Rovnako ani predná strana nie je na zahodenie, hoci jej lesklý povrch, ktorý prekrýva celú prednú stranu by sme okamžite zahodili a vymenili za iný. Nevedno prečo výrobca predĺžil krycí plast displeja až k spodnej hrane telefónu. Podklad klávesnice je tak neustále zamackaný, pričom leštenie je veľmi náročné. Nám sa do rúk dostalo čierno-červené prevedenie. Silne kontrastné farby sa takémuto typu telefónu hodia. Na trhu môžeme nájsť aj čierno-modré a čierno-zelené prevedenie, ktoré už ale nie sú tak výrazné ako v prípade tohto modelu.

Z prednej strany na nás teda pozerá neveľký displej, otvor reproduktora a nápisy XpressMusic a logotyp Nokia. Pod displejom je len mierne vyčnievajúca klávesnica, pod ktorou je výrazné očko pre pútko na krk, či zápästie.

 

Pripojením pútka ale obmedzujeme zadnú stenu, ktorá sa odníma kompletne celá. Tá je z vrúbkovaného mäkšieho plastu, takže zlomenie nehrozí ani keď sa nám zdá, že už-už ide prasknúť. Pekne vyzerá veľký nápis Nokia, rovnako ako dva otvory len mono reproduktoru. Kryt drží ako pribitý aj vďaka 10 úchytom. Vo vrchnej časti vidíme ešte vyčnievajúcu šošovku fotoaparátu, čo nebol zo strany výrobcu najšťastnejší nápad. Časom sa poriadne ošúcha.

Horná strana obsahuje až tri prvky. Krytku microUSB konektoru, 3,5mm audio konektor a poistku zadného krytu. Teší nás, že slúchadlá pripojíme k vrchnej časti telefónu, a nie z boku, ako to je u iných značiek.

Spodná strana neobsahuje žiadne prvky.

Ľavá strana získala tri ovládacie tlačidlá prehrávača a maličký konektor nabíjačky. Prečo výrobca nevyriešil nabíjanie cez microUSB? Bolo by to jednoduchšie a hlavne o jeden kábel v batožine menej.

Na druhej strane nájdeme krytku slotu pre microSD karty a dve tlačidlá ovládanie hlasitosti.

  

Displej a foto

Výrobca umiestnil do novinky len 2-palcový (cca 5,1 cm) QVGA (240 x 320) displej, pričom zobrazuje 262 tisíc farieb. Viac by nás potešil 2,2 palcový, ale ani tento nie je najhorší. Minimálne má aspoň veľmi jemný raster s výbornou čitateľnosťou. Keď už o čitateľnosti – displej je výborne čitateľný aj na slnku. V nastaveniach toho veľa nenájdeme. Teda nič. Nokia 5220 XpressMusic neponúka ani nastavenia intenzity podsvietenia, kontrastu a ani čas pre šetrič.

 

Rozlíšenie fotoaparátu novej Nokie je 2-megapixely (1600 x 1200), čo je na strednú triedu dosť málo. Keď k tomu pripočítame absenciu blesku, autofocusu, či iných „vymožeností“ súčasnosti, ostávame sklamaný. Fotoaparát ponúka len základné efekty, samospúšť a nastavenia vyváženia bielej farby. V nastaveniach nájdeme kvalitu snímok, ich veľkosť, zvuk spúšte, predvolený názov a miesto ukladania.

Fotky sú aké-také len pri peknom svetle (slnečný deň). V tmavých scénach je novinka stratená. Rovnako zlé je aj makro, ktoré taktiež nie je súčasťou výbavy. Fotografie môžeme prezerať priamo v galérii, ktorú zapneme aj v režime fotoaparátu. Úprava fotografií zahŕňa len najzákladnejšie úpravy ako otočenie, vloženie rámu, inej snímky, videa alebo textu a výrez.

Nokia 5220 XpressMusic ponúka možnosť natáčania videa ale len v QCIF (176x144) rozlíšení. Možnosť nastavenia rozlíšenia 128 x 96 nám v roku 2008 nám príde ako zlý vtip. To nie je ani na MMSku.

 

Pripojenie k internetu

K internetu sa trojpásmová (GSM 900/1800/1900 MHz) novinka vie pripojiť cez GPRS/EDGE triedy 32. Údaje pre paketové dáta sa automaticky nastavia s vložením SIM karty, takže odpadá problém manuálneho nastavovania, či nastavenia cez SMS od operátora. Siete tretej generácie bohužiaľ Nokia 5220 XpressMusic nepodporuje. Kombinácia GPRS/EDGE postačuje maximálne pre občasné prehliadanie stránok alebo e-mail. Streamovanie hudby, či videa je dosť komplikované, trvá príliš dlho.

Nový web prehliadač je zas o niečo lepší a prepracovanejší ako jeho predchodcovia. Ponúka minimapu, históriu, cookies, záložky, blokovanie pop-up okien, veľkosť fontu, JavaScripty, či automatické vyplňovanie. RSS čítačka však chýba, rovnako ako nemožnosť zobraziť stránku na šírku displeja, čím by sa viac sprehľadnila. V telefóne nájdeme ale aj predinštalovanú aplikáciu Opera Mini 4.1.

 

Multimédiá

Z multimediálnej stránky toho veľa Nokia 5220 XpressMusic neponúka, no dôraz kladie na audio prehrávač a FM rádio. Prehrávač videí je riešený cez jednoduchú aplikáciu, ktorá dokáže prehrať len formáty 3GP a MP4. Multimédiá teda zachraňuje prepracovaný audio prehrávač, ktorému nemáme veľmi čo vytknúť. Kvalitne spracovaný základ si požičal od starších prehrávačov tohto výrobcu, no pridal viaceré detaily ako 4 typy zobrazenia (aj s obalom albumu), či kompletné ID3Tagy. Výrobca nezabudol ani na možnosť sťahovania hudby s DRM 2.0 ochranou, no pri rýchlosti GPRS/EDGE to nie je žiadna sláva. Okrem tohto formátu zvláda samozrejme aj tie najbežnejšie ako napríklad MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA atď.

Skladby je možné triediť podľa interpretov, albumov, žánrov a skladateľov. V položke „všetky skladby“ vidíme kompletný zoznam skladieb. Nad ním je info o ich celkovej dĺžke. V zozname nahrávok si môžeme vybrať hudbu aj podľa naposledy prehraných, často prehrávaných alebo posledne pridaných skladieb. Ekvalizér a rozšírené stereo robia pri počúvaní svoje. Ekvalizér nie je možné nastavovať, v ponuke sú však dve vlastné nastavenia. Novinka vraj obsahuje nový zvukový čip, ktorý by mal ponúkať kvalitnejšie prehrávanie. Ako bežní používatelia sme tento fakt nespozorovali. Chybičku krásy prehrávača je už spomínaná nemožnosť ovládania prehrávača a hlasitosti pri zablokovanej (uzamknutej) klávesnici.

 

Zvuk cez pribalené stereo slúchadlá má ku kvalite ďaleko, no v súrnych prípadoch alebo na telefonovanie postačuje. Veľkou výhodou novinky je 3.5mm audio konektor na vrchnej strane telefónu. Kvalitnejší zvuk si tak môžeme dopriať s vlastnými slúchadlami. V telefóne nechýba ani Bluetooth 2.0 s A2DP profilom pre bezdrôtový prenos zvuku (pre BT slúchadlá, Hi-Fi atď.). Zadný reproduktor je dostatočne silný, no neponúka žiadne hĺbky a pri najvyššej hlasitosti občas „píska“.

Po pripojení spomínaného stereo headsetu môžeme zapnúť FM rádio s RDS. Do pamäte je možné uložiť 20 staníc, ktoré sa po vyhľadaní automaticky uložia do predvolieb. Podpora nového Java MIDP 2.1 umožní náruživým hráčom dopĺňať štvoricu hier – CityBloxx, Rally 3D, Guitar Rock, a nezabudnuteľný Snake III. V aplikáciách nájdeme ešte zaujímavé programy ako WidSets (widgety), Yahoo!Go (mapy, ktoré ale neponúkajú SR), Tvorcu tapiet, Sensor (BT aplikácia pre chatovanie) a Flickr (upload obrázkov na rovnomenný server).

Telefón obsahuje približne 30 MB zabudovanej pamäte. Je to málo, no Nokia do balenia pridala aspoň 512 MB microSD kartu. Keď už spomíname karty – novinka dokáže „zhlnúť“ aj microSDHC karty, takže o pamäť nemusí byť núdza.

 

Batéria

Výrobca do telefónu implantoval 1020 mAh Li-Ion batériu (BL-5CT), ktorá má vraj vydržať cez 400 hodín v pohotovostnom režime, do 5,5 hodiny telefonovania alebo až do 24 hodín prehrávania hudby. Nielen posledne menovaná hodnota je nadhodnotená, no aj tak nás prekvapila reálna výdrž pri prehrávaní audia. Prehrávač sme nechali zapnutý a telefón nepoužívali. Batéria zvládla prehrávanie približne 18 hodín, čo je na dlhú cestu autobusom alebo vlakom ideálne. V bežnej „premávke“ nám novinka vydržala priemerne 4 dni. Hodnota kolísala v závislosti od vyťaženia telefónu.

 

Cena

Nokia 5220 XpressMusic je na trhu už nejaký ten týždeň, pričom ju majú v ponuke dvaja za našej trojky operátorov. Orange ju ponúka od koruny pre najvyššie programy. Telefónica O2 ju ponúka už len v nedotovanej verzii za 5659 Sk (na splátky), resp. 5093 Sk (v hotovosti). Na internete je však možné túto jednoduchú hudobníčku zohnať od necelých 4600 Sk. V kamenných obchodoch stojí približne o 500 Sk viac.

Čo na to konkurencia? Najväčším kandidátom na rivala je model W610i Sony Ericssonu, ktorý aj keď je o niečo drahší už v základe ponúka kvalitné slúchadlá Sony. Za konkurenciu môžeme považovať aj ďalšie modely švédsko-japonského výrobcu ako napríklad vysúvací W580i, jednoduchý W200i, či vyklápací W380i. do konkurenčných zariadení môžeme zahrnúť aj niektoré hudobné modely Motoroly. LG a Samsung čisto hudobné modely v ponuke nemajú.

V balení okrem samotného telefónu nájdeme aj nabíjačku AC-3, stereo headset, 512 MB microSD kartu, USB kábel, CD a návod. Vcelku bohatá výbava za takú cenu.

  

Resumé

Nokia 5220 XpressMusic si nás získala svojím spracovaním, ktoré bez problémov schová do vrecka aj modely z vyššej triedy. Asymetrický a tenký dizajn sa nám páčil tiež, no telefón bol možno zbytočne až príliš vysoký. Príjemným prekvapením je veľmi rýchle menu, ktoré sa takmer vôbec nezasekáva. Rýchly štart prístroja je tak samozrejmosťou. Za veľké plus pokladáme aj 3,5mm audio konektor vo vrchnej stene prístroja, kde výrobca umiestnil aj microUSB konektor. Škoda len, že cez neho nie je možné telefón aj dobíjať. Zaujímavo pôsobia aj svetelné efekty pri prehrávaní hudby. Páčil sa nám aj nový prepracovanejší SMS/MMS editor a tiež FM rádio s funkciou RDS.

Tu musíme spomenúť veľký nedostatok, ktorým je nemožnosť ovládania prehrávača a hlasitosti pri úspornom režime. Druhým vážnejším nedostatkom je aj priemerný fotoaparát bez autofocusu či LED diódy. Sklamal nás aj lesklý povrch tiahnuci sa cez celú prednú stranu, ktorý je neustále zamackaný a potom telefón pôsobí akoby ho nepoužíval človek. V menu nám chýbal napríklad viacnásobný budík, či prehliadač Office a PDF dokumentov. Nebyť týchto chýb, z tejto novinky by mohol byť jeden z najlepších prístrojov vo svojej triede a cenovej skupine. Osloviť by mal mladšiu generáciu používateľov, ktorá rada počúva hudbu, či rádio a trúfa si na odvážnejší dizajn, ktorý mnohým vôbec nie je pochuti.